Scena Polska.UK - przepyszna uczta dla duszy emigranta

"Moralność pani Dulskiej" w wykonaniu Sceny Polskiej.UK, Londyn
(źródło:  konto Sceny Polskiej UK na Facebooku)


Zdarza się, że osobom, które nigdy nie widziały spektaklu Sceny Polskiej.UK, wydaje się, że jest to tylko amatorski teatr. Po przybyciu na przedstawienie przy Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie są jednak zaskoczeni widząc wysoki poziom artystyczny. Realizowane tam projekty są wyjątkowe nie tylko z uwagi na obecność polskiej sztuki w Wielkiej Brytanii, ale również ze względu na ich jakość.


 Bo jest to teatr twórców i aktorów profesjonalnych, którzy np. sztukę "Moralność pani Dulskiej" przygotowali na najwyższym poziomie. Jeszcze przed rozpoczęciem spektaklu uwagę zwraca perfekcyjna scenografia wspaniale odzwierciedlająca wnętrze krakowskiej kamienicy z początku XX wieku. Natomiast samo przedstawienie to znakomita gra aktorska i idealna kreacja każdej z osobna postaci, nawet drugoplanowej. Jednocześnie subtelnie utkane zgranie całego zespołu daje w odbiorze płynnie toczącą się fabułę bez jakiegokolwiek potknięcia. W przypadku teatru jest to stanowczo trudniejsze do osiągnięcia w porównaniu do filmu, ponieważ tutaj nie można pozwolić sobie na okrzyk "Stop!" i powtórzenie sceny. Na uwagę zasługują też kostiumy i oprawa. Zespół twórców "Moralności pani Dulskiej" 
(proszę kliknąć w celu powiększenia)


Jest to sztuka z jednej strony komediowa, a z drugiej tragiczna, o tematyce podwójnej moralności, zawsze aktualnej, pomimo tego że Gabriela Zapolska napisała ją w 1906 roku, czyli ponad 100 lat temu. "Moralność pani Dulskiej" nie jest łatwa do zagrania, ale w wykonaniu Sceny Polskiej.UK wywołuje i głośne wybuchy śmiechu, i łzy w oczach w obliczu głębokiej rozpaczy oraz dramatu rozgrywającego się na scenie. 


Chęć oferowania widzom projektów teatralnych wysokiej klasy jako priorytetu dowodzi informacja na stronie internetowej Scena Polska.UK: "Wygórowane kryteria artystyczne i wysokie wymagania, a przy tym spartańskie warunki pracy, powodują że nie każdy zdolny i wykwalifikowany aktor może zostać członkiem zespołu." 


"Zemsta" A. Fredry w wykonaniu Sceny Polskiej.UK, Londyn
(źródło: www.scenapolska.uk)


Scena Polska.UK powstała na bazie Sceny Poetyckiej działającej w POSKu od 2004 r. Jej celem było podtrzymywanie tożsamości narodowej w rodakach mieszkających w Wielkiej Brytanii i promowanie polskiej kultury. Natomiast misją - stanowienie platformy porozumienia między tzw. starą emigracją i nową po otwarciu granic, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. 

 

Scena Polska.UK jest instytucją charytatywną. To oznacza, że na realizację każdego projektu, na pokrycie jego kosztów potrzebne są różne źródła finansowania. Wynagrodzenia wypłacane są z dochodów ze sprzedaży biletów. 

Sami uczestnicy przedsięwzięcia wspierają je w różnych aspektach. Na przykład plakat promujący "Moralność pani Dulskiej" zaprojektowała Patrycja Zając, aktorka grająca służącą (nota bene jest to postać wspaniale wykreowana). 

To między innymi taka szeroko zakrojona wzajemna pomoc tworzy z uczestników projektu rodzinę, jak przyznali aktorzy podczas jednego z wywiadów.


Jeżeli Wy, drodzy czytelnicy, zechcielibyście wesprzeć tak wartościową inicjatywę, to więcej informacji znajdziecie tutaj: Patroni i przyjaciele Sceny Polskiej.UK

 


Widok na widownię ze sceny teatru w POSKu, Londyn
(źródło: www.scenapolska.uk)

 

Adres: 238-246 King Street, Hammersmith, London W6 0RF 

e-mail: info@scenapolska.uk

tel.: +44 7955 389 058

 

Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!