W jakim kraju leży Londyn - w Anglii, w Wielkiej Brytanii czy w UK?

Fot. 1 - Londyn na mapie geograficznejJeśli przybywamy do Londynu, to do jakiego kraju? To pytanie wskazujące na pewną wątpliwość co do jednoznacznej odpowiedzi, nie jest wcale bezpodstawne.
Na miejscu nawet na urzędowych dokumentach przeczytamy, że znajdujemy się w UK. Jest to skrót od United Kingdom, co oznacza Zjednoczone Królestwo. Nazwa wskazuje na unię pewnych krajów pod jedną koroną (proszę nie kojarzyć jej z Unią Europejską). Są nimi: Anglia, w której leży Londyn, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Wszystkie są w unii na jednakowych prawach, a jednocześnie zachowują swą narodową odrębność. Są to zatem państwa w państwie. Podobnie kiedyś Polska stanowiła tak silną unię z Litwą, że nikt nie obraża się na Mickiewicza za to, że pisał "Litwo, ojczyzno moja". 


Fot. 2 - Państwa Zjednoczonego KrólestwaGdzie jednak jest tutaj miejsce dla Wielkiej Brytanii?
Pełna nazwa unii w tłumaczeniu na język polski to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, które polska Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych skróciła do... Wielkiej Brytanii. Taka nazwa zwyczajowo już dawno przyjęła się w Polsce i jest powszechnie używana dla określenia całego unitarnego państwa.Fot. 3 - Nazwa kraju wg Komisji Standaryzacji Nazw GeograficznychW rzeczywistości Great Britain, czyli Wielka Brytania jest geograficzną nazwą największej wyspy (dlatego w nazwie jest słowo „wielka”) w archipelagu Wysp Brytyjskich (British Isles). Na Wielkiej Brytanii leżą: Anglia, Walia i Szkocja. Zatem na Wyspach nazwą tą określa się łącznie tylko te trzy kraje (choć tak naprawdę do każdego z nich przynależą jeszcze dodatkowe pomniejsze wyspy).
Czwarte z unitarnych państw - Irlandia Północna leży na wyspie Irlandia, która w 1921 roku została podzielona (po setkach lat konfliktów z sąsiadującą wyspą) na dwa kraje. Drugim jest zupełnie niezależne i odrębne państwo Republika Irlandii, w skrócie - Irlandia. 

Ale! Przymiotnik opisujący wszystko dotyczące całego Zjednoczonego Królestwa to... brytyjski (British). Jest zatem brytyjska ambasada (British embassy) czy brytyjski paszport (British passport).
Jednak lepiej nie nazywać Anglika, Szkota, Walijczyka, a tym bardziej mieszkańca Irlandii Północnej – Brytyjczykiem. Wszystkie cztery narody są silnie przywiązanie do swoich krajów, a dodatkowo niezbyt wzajemnie za sobą przepadają. Każdy z nich ma przecież swoją własną reprezentację w mistrzostwach świata w piłce nożnej!
Jeśli na pytanie o narodowość ktoś odpowiada, że jest Brytyjczykiem, to wiadomo, że jest imigrantem, który wystarał się o takie obywatelstwo lub urodził się w rodzinie imigrantów.

Fot. 4 - Paszport brytyjski

Narodowa flaga odzwierciedla połączenie państw. Proszę spojrzeć na poniższy schemat obrazujący historię powstania flagi Zjednoczonego Królestwa.

W roku 1606 połączono flagę angielską (czerwony krzyż św. Jerzego) ze szkocką (biały krzyż św. Andrzeja na niebieskim tle), a w 1801 roku dodano irlandzką (czerwony krzyż św. Patryka).


Fot. 5 - Historia powstania flagi Union Jack (nazywana jest też Union Flag)


A gdzie jest symbol Walii? Otóż kilkadziesiąt lat przed pierwszą modyfikacją flagi, Walia została zjednoczona z Królestwem Anglii, zatem uznano, że flaga angielska reprezentuje również Walię.

Co zaskakujące, następca brytyjskiego tronu zawsze otrzymuje tytuł księcia Walii, chociaż Walia była księstwem do XVI wieku, a dziś jest nim jedynie w sensie ceremonialnym, z racji tradycji, a nie w znaczeniu politycznym.

Choć w 2007 roku w Izbie Gmin został przedstawiony projekt dodania walijskiego smoka do flagi unii, to dotychczas Walia nie ma w niej swojego znaku. 

Fot. 6 - Flaga WaliiW unijnym państwie obowiązuje jeszcze druga flaga – królewska, nazwana Royal Standard. Istnieją jej dwie wersje. Spełniają funkcję sztandarów broni. Trzy rozciągnięte żółte lwy są znakiem angielskim; w zamyśle ryczący, ale wyglądający na tańczącego, czerwony lew reprezentuje Szkocję; a naga harfa – Irlandię Północną. Flaga ta zawsze powiewa na posiadłości, w której aktualnie znajduje się władca.


Fot. 7 i 8 - Flagi Royal Standard.
Górna używana jest w Anglii, Walii, Irlandii Północnej,
terytoriach zależnych od Korony i na Brytyjskich Terytoriach Zamorskich;
dolna używana jest w Szkocji.Walia nie ma swojego udziału również w godle, którego wersji też jest więcej niż jedna. 

 
Fot. 9 - Godło używane przez brytyjski rządLondyn jest stolicą i Anglii, i Zjednoczonego Królestwa, ale uwaga(!): nie istnieje jakikolwiek oficjalny dokument, który to potwierdza! Dla porównania - Warszawa wpisana jest jako stolica w polską konstytucję. Londyn natomiast stanowi stolicę z racji tradycyjnej roli centralnego ośrodka państwa z siedzibą rządu. Zatem w jakim kraju leży Londyn - w Anglii, w Wielkiej Brytanii czy w UKJeśli każdy z Was wybierze dowolną opcję, to... i tak wszyscy będą mieli rację!


Fot. 10


Dla dociekliwych:

Aby nie było tak łatwo, to Wyspy Brytyjskie mają dwa znaczenia. 

British Isles to archipelag obejmujący dwie główne wyspy: Wielką Brytanię i Irlandię oraz ponad pięć tysięcy mniejszych wysp, m.in. Hebrydy, Szetlandy, Orkady, Anglesey, Man, Arran, Wight.

British Islands to tylko wyspy Zjednoczonego Królestwa oraz Wyspy Normandzkie (m.in. Guernsey i Jersey) i wyspa Man.

Warto polubić
bo jest tam jeszcze więcej ciekawostek!
---------------------------------------------
Źródła fotografii:

Fot. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9 - domena publiczna

Fot. 3 - Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Polski przy Głównym Geodecie Kraju. Nazwy państw, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2006

Fot. 5 - autor: Guilherme Paula (z nazwami naniesionymi przez autora niniejszego artykułu)

Fot. 10 - schemat własny właściciela strony internetowej https://www.nietypowylondyn.com/