Camden Market – najbardziej „odjechana” część Londynu

Camden Market, Londyn

 

Camden Market to kultowe miejsce dla wszystkich, którym podoba się wyjątkowość, unikalność i ekscentryzm. To właśnie tam:

- kupisz sobie kapelusz z goglami w stylu steempunk lub suknię i dodatki w stylu gothic,

- kupisz ubranko w stylu cybergoth dla swojego dziecka(!),

- zjesz steka z krokodyla,

- zrobisz sobie fotografię w stylu tudorowskim lub jako gangster z lat 1920’,

- wróżka przepowie Ci przyszłość,

- zjesz bajkowe lody jako słodycze, którymi karmieni byli Jaś i Małgosia.

 

Jesteś na to gotowy? Jesteś na to gotowa?

 

Camden Market to obecnie łączna nazwa dla dwóch targowisk: Camden Lock Market oraz Stables Market. Oba są ze sobą połączone i stanowią jeden wspólny teren.

Ale od początku.

 

Camden Lock Market

Lock oznacza śluzę i przy niej się znajduje się to targowisko. W 1974 roku na terenie dawnego magazynu drewna został otwarty targ z 16 stoiskami. 

Był to czas, gdy nierówności klasowe w Londynie były ogromne, a gospodarka kraju chyliła się ku upadkowi, na czym mocno cierpiała klasa robotnicza. Młodzi ludzie wyrażali swój gniew i bunt przeciwko temu sztuką oraz muzyką. I muzyka punkowa dała im głos. Jednym z pierwszych klubów, w którym spotykali się miłośnicy m. in. punk-rocka i słuchali występujących tam zespołów był Dingwalls przy Camden Lock Market. Tam dawali swoje pierwsze koncerty The Clash, Pink Floyd i Sex Pistols. Właśnie tego typu kluby nadały charakter rejonowi Camden, który z biegiem czasu stał się centrum różnych subkultur oraz mekką buntowników, artystów i odmieńców z całego świata (wg słów sprzedawcy z lat 1970). Znany był jako miejsce ludzi swobodnych, dla których tematy sex & drugs były wolne od moralnych, społecznych zasad, przez co nie każdy chciał się tam zapuszczać. Dziś też można spotkać na głównej ulicy osoby zbierające pieniądze na "trawkę". Są przez turystów traktowane jako urozmaicenie okolicy.

Wielu najlepszych londyńskich projektantów zaczynało od stoiska na którymś z targowisk na Camden. Zakupy robili tam już takie sławy jak Mick Jagger, Bob Dylan, Eric Clapton, David Bowie, Giorgio Armani, Boy George, Paul McCartney.


Śluza przy Camden Market, Londyn
Widok z mostku


Punk na Camden, Londyn


Stables Market

Stables oznacza stajnie. Targ znajduje się właśnie w byłych stajniach i szpitalu dla koni, które kiedyś ciągnęły barki wzdłuż kanału oraz ciężko pracowały przy budowie kolei. Choć na co dzień nie widać tego dokładnie, to w tajemniczej wieczornej  godzinie pomiędzy odejściem sprzedawców od straganów a zamknięciem całego terenu przez ochroniarzy wyłania się historia tego miejsca. Poniższe zdjęcia pokazują, jak wyglądały dawne boksy.


Camden Market (Stables Market), Londyn
po zamknięciu

Camden Market (Stables Market), Londyn
po zamknięciu


W drodze na Camden Market

Najłatwiej jest dostać się na targowisko ze stacji metra Camden Town. Po wyjściu trzeba kierować się tam, gdzie… wszyscy inni (czyli w prawo). Już główna ulica jest pełna ciekawych punktów usługowych, pubów (ale w sumie w Wielkiej Brytanii to standard) i sklepów z unikalnymi przedmiotami. Znana jest z przeciekawych elewacji budynków.

Po 500 metrach dociera się do mostku, z którego widać śluzę na kanale oraz wielki napis CAMDEN LOCK nad ulicą na tunelu kolejowym.

Zaraz za mostkiem trzeba skręcić w lewo, by wejść na targowisko.


Ulica Camden High Street, Londyn

Ulica Camden High Street, Londyn


Ulica Camden High Street, Londyn

Camden Lock, Londyn


Co można kupić na Camden Market?

Na Camden Market można zaopatrzyć się w ubrania vintage „z drugiej ręki” oraz nowe w przeróżnych stylach, w tym unikatowe, pojedyncze egzemplarze; w różnego rodzaju rękodzieło, jak na przykład biżuterię czy ręcznie malowane trampki; w stare płyty winylowe, fajki do palenia, antyki, sztukę… itp., itd.

 

Camden Market, Londyn

Camden Market, Londyn


Camden Market, Londyn


Camden Market, Londyn

Camden Market, Londyn


Antyki na Camden Market, Londyn


Sklep "zabawkowy" na Camden Market, Londyn


Camden Market, Londyn
Punkt, w którym tworzone są przedmioty ze skóry


Camden Market, Londyn
Atelier fotograficzne, gdzie można sportretować się w stylu różnych epok


Camden Market, Londyn
Usługi wróżki


A dodatkowo!:

 

West, Middle & East Yard

Jest pełne stoisk z potrawami z różnych stron świata. Znajduje się nad kanałem przy śluzie. Jest tam też maleńka przystań, na której można kupić bilet na 45 minutowy rejs barką kanałem Regent’s Canal do Little Venice.


Camden Market, Londyn
Street food można zakupić też na wielu innych straganach rozrzuconych po całym targowisku.

Camden Market, Londyn
W tej zatoczce cumują barki London Waterbus, na które można zakupić bilet


Market Hall

Jest to przykryta dachem, piękna poziomowa hala targowa, w której sprzedawane jest rękodzieło oraz oryginalne, unikalne produkty.


Market Hall na Camden Market, Londyn


Biżuteria "elektroniczna" w Market Hall na Camden Market, Londyn


Shaka Zulu

Jest to restauracja w stylu afrykańskim. Jej najbardziej egzotycznym daniem jest stek z krokodyla(!) w cenie 35 funtów. Miejsce nie należy do tanich, ale warto zarezerwować tam stolik, na przykład w ramach prezentu dla kogoś bliskiego i... pójść również ;-), bo wnętrza są niesamowite!

 

Restauracja Shaka Zulu, Camden Market, Londyn


Restauracja Shaka Zulu, Camden Market, Londyn


Vagina Museum 

Uwaga! Od marca 2022 muzeum jest przeniesione w inny rejon Londynu - na Benthal Green.

Nietypowe muzeum, którego nazwa sugeruje tematykę erotyczną, a zawiera wystawę na temat… menstruacji. Dużą jej część stanowią plansze z tekstem na temat traktowania tego tematu tabu przez setki lat w różnych krajach świata.

Więcej o tym muzeum przeczytacie tutaj: Vagina Museum, czyli... nic z erotyki!

 

Camden Market, Londyn

 

Cyberdog

Kultowy sklep oferujący odzież i szalone dodatki w stylu muzyki trance oraz w stylach cyber. Można tam kupić na przykład druciki z diodami do oplatania na twarzy i ekscentryczne ubrania, w tym nawet dla dzieci. W środku jest krzykliwie kolorowo, energetycznie i głośno. Często na dolnym poziomie didżej miksuje muzykę.


Sklep Cyberdog na Camden Market, Londyn


Sklep Cyberdog na Camden Market, Londyn


Sklep Cyberdog na Camden Market, Londyn
w tle DJ miksujący muzykę


Sklep Cyberdog na Camden Market, Londyn


Lodziarnia Hans & Gretel

Wstępując do tego miejsca można spróbować lodów Jasia i Małgosi. Tak naprawdę serwowane są smaczne, ale zwyczajne lody, jednak podane w wyjątkowej kompozycji. Samo wnętrze lokalu też zasługuje na uwagę!

 

Lodziarnia Hans & Gretel na Camden Market, Londyn


Lodziarnia Hans & Gretel na Camden Market, Londyn


Parasole na Camden Town

Jeden z pasaży ma dach z… parasoli. Wygląda przepięknie i nietypowo. Warto cyknąć tam fotkę!

 

Camden Market, Londyn

 

Niestety, Camden Market traci swój charakter alternatywy

Z biegiem czasu Camden Market stopniowo traci swą kultową atmosferę wolności wyrażania siebie, swobody poglądów i luzackiego stylu życia. Choć wielu odwiedzających stara się odnajdywać ten stan, to targowisko zmienia się na komercyjne za sprawą jego głównego właściciela. Od 2014 roku jest nim brytyjska spółka Market Tech notowana na giełdzie, a której około 80% udziałów ma izraelski miliarder Teddy Sagi. Ma on ambicję zmienić Camden Market w grzeczne miejsce, w które rodzina będzie mogła przyjść na niedzielny obiad i zrobić wielkie świąteczne zakupy, zostawiając tam dużo pieniędzy. Czy kolejne takie jest w Londynie potrzebne? Camden – synonim swobody i alternatywy nie będzie już tym samym.

Już na głównej ulicy trzeba być uważnym podczas zakupów, bo niekonwencjonalne, unikalne ubrania przemieszane są z chińskimi wyrobami. Powoli zatraca się tam dystans pomiędzy oryginalnością a przeciętnością.

Pozytywny aspekt, jakim było postawienie statuy zmarłej piosenkarki Amy Winehouse (która mieszkała w pobliżu i w młodości sprzedawała na jednym ze straganów) to mało, jeśli obok, niemal na środku Camden Market powstał sieciowy sklep Sports Direct (serio!).


Statua Amy Winehouse, Camden Market, Londyn


Niestety, wspaniałe rzeźby koni naturalnej wielkości powstałe w XIX wieku, które zdobiły wejście do podziemnego tunelu Stables Market, zostały sprzedane na aukcji kilka lat temu. W trakcie pisania tego artykułu (2021 r.) w miejscu tym trwa remont i ma tam powstać atrakcja podobna do escape room bazująca na filmie, komiksie i grze komputerowej "Tomb Rider".


To samo miejsce - jedno z wejść do Horse Tunnel Market - dawniej (po lewej) i w sierpniu 2021 (po prawej)


To samo miejsce - jedno z wejść do podziemnego Stables Market - dawniej (po lewej)
i w lutym 2021 (po prawej) w trakcie przygotowań do otwarcie nowej atrakcji


Jednym ze znaków zmiany charakteru okolicy jest zamknięcie w ciągu ostatnich lat kilku okolicznych innych targowisk.

Zatem jeśli dotychczas nie byliście tam, to najlepiej jest pojechać jak najszybciej, by zdążyć poczuć ulotną już wyjątkowość Camden Market.


Informacje praktyczne dotyczące Camden Market:

Adres: 54-56 Camden Lock Pl, London NW1 8AF, dzielnica Camden.

Przed wizytą dobrze jest spojrzeć na mapę Camden Market, ponieważ jest on swoistym labiryntem, w którym łatwo stracić orientację.

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 do 18.00 (po tym czasie pozostaje otwartych jedynie kilka punktów).

Uwaga! W weekend na targu dzieje się najwięcej, ale też są największe tłumy.


Mapa Camden Market, Londyn


Weekendowe tłumy na Camden Market, Londyn


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

bo pojawia się tam jeszcze więcej ciekawostek!