Garden Museum - Muzeum Ogrodnicze w byłym kościele

Fot. 1 - Muzeum Ogrodu w dzielnicy Lambeth
Fot. 1 - Garden Museum - Muzeum Ogrodnicze

Atrakcja turystyczna zlokalizowana w dzielnicy Lambeth jest nietypowa, bo jest nią Muzeum Ogrodu bez… ogrodu, za to mieszczące się w byłym kościele z trumnami pod podłogą!

Jedynym skrawkiem zieleni jest niewielki skwerek Sackler Garden.

Fot. 2 - Ogród wewnętrzny w Garden Museum

Fot. 3 - Rośliny w ogrodzie wewnętrznym Garden Museum

Fot. 4 - Widok na były St Mary's Church z ogrodu wewnętrznego

Na skwerku tym jest grobowiec admirała Williama Bligha, który mieszkał w okolicy, a żył na przełomie XVIII i XIX wieku; znany z filmu z „Bunt na Bounty” (z Anthonym Hopkinsem w roli Bligha).

Fot. 5 - Miejsce pamięci admirała Williama Bligha

Płyty nagrobne ułożone na zewnątrz i wewnątrz byłego kościoła tworzą specyficzną atmosferę tego miejsca. Nie jest to czymś nietypowym w Londynie. Zdarzają się dawne miejsca spoczynku, tereny byłych kościółków i przykościelnych cmentarzyków, gdzie płyty nagrobne ułożone są na ziemi w zastępstwie betonowych płyt chodnikowych. Nie jest to w zamierzeniu wyraz braku szacunku dla zmarłych, a wręcz przeciwnie – zachowanie tych płyt pozwala na pamięć o nich przez kolejne pokolenia.

Fot. 6 - Plac zewnętrzny Garden Museum

 
Historia Garden Museum jest niezwykle ciekawa.
Pierwszy drewniany kościół stanął w tym miejscu w XI wieku. Później został zastąpiony budynkiem murowanym. Przez wieki obiekt był remontowany i rozbudowywany, ale w 1851 r. stara bryła została niemal całkowicie przebudowana w celu pomieszczenia większej liczby wiernych.

Fot. 7 - Kościół St Mary w XVII wieku

Jedyną pozostawioną częścią w nienaruszonym, pierwotnym stanie była wieża. Dziś jest ona najstarszym elementem obiektu. Jako murowana powstała w 1377 roku (wcześniejsza była drewniana).
Choć schody w niej są kręte w sposób ciągły, a korytarz jest tak wąziutki, że minięcie się dwóch osób wymaga ekwilibrystyki, to naprawdę warto pokonać 131 schodów dla widoku, jaki rozciąga się z góry.

Fot 8 - Wieża w Garden Museum

Fot. 9 - Niziutkie wejście na wieżę (po lewej stronie)

Fot. 10 - Schody na wieżę w Garden Museum

Fot. 11 - Widok z wieży w Garden Museum na Parliament

 
W trakcie II wojny światowej teren ten był bombardowany. Kościół został wtedy uszkodzony, zniszczonych zostało wiele witraży. Po wojnie ludność zamieszkała w dalszej okolicy, a parafia została wchłonięta do innej, pobliskiej.
Nieużywany budynek niszczał, aż w 1972 roku kościół został zdekonsekrowany i przygotowany do wyburzenia.

Fot. 12 - Kościół St Mary przygotowany do wyburzenia


Od takiego losu uratowało go małżeństwo Rosemary i John Nicholson, którzy wystarali się o zabezpieczenie miejsca pochówku parafianina i pierwszego wielkiego ogrodnika w historii wyspy Wielka Brytania Johna Tradescanta (ok. 1570 - 1638) oraz jego syna (1608 - 1662) o tym samym imieniu i nazwisku.
Obaj byli ogrodnikami królów oraz przyrodnikami-podróżnikami. Na wyspę sprowadzili wiele roślin z różnych części świata. Ich grobowiec stoi obok miejsca pamięci admirała Bligha.

Fot. 13 - John Tradescant Starszy i Młodszy
oraz ich grobowiec
znajdujący się w Muzeum Ogrodniczym

 
Właśnie ku pamięci tych ogrodników, w 1977 r. otworzono tu pierwsze na świecie muzeum historii ogrodów.

W 2017 roku miał miejsce duży remont obiektu. Między innymi zaopatrzono go w ogrzewanie i dodano elementy architektury, które pozwalają traktować z szacunkiem stare mury.

Fot. 14 - Wnętrze Garden Museum

Fot. 15 - Wnętrze Garden Museum

Fot. 16 - Wnętrze Garden Museum

Fot. 17 - Wnętrze Garden Museum


Ogromnym zaskoczeniem podczas tego remontu było odkrycie krypty z około 30 ołowianymi trumnami z XVII i XVIII wieku! Dodatkową niespodzianką była biskupia tiara na jednej z nich. Okazało się, że jest tam minimum 5 trumien z arcybiskupami. Leży tam m.in. Richard Bancroft zmarły w 1610 r., który nadzorował powstanie tzw. Biblii Króla Jakuba.
Sądzono, że podczas przebudowy w XIX w. usunięto je z tego miejsca.
Dlaczego w kościółku St Mary pochowano najwyższych dostojników anglikańskiego Kościoła? Dlatego, że przylega do Lambeth Palace, który jest siedzibą arcybiskupów Cunterbury już od 800 lat.
Na dziś podziemie jest zamknięte i, niestety, nie można do niego wejść, a trumny czekają na przeprowadzenie badań przez zespół archeologów.

Fot. 18 - Ołowiane trumny z XVII i XVIII w.
w krypcie pod Garden Museum

 
Wnętrze obiektu jest piękne. Dawny kościół jawi się jako cudnej urody obiekt architektury sakralnej ze wspaniałymi witrażami i pięknym wykończeniem. Połączenie tego z muzeum, w którym można zobaczyć urządzenia do uprawy ziemi, dają niesamowitą, nietypową i dziwną mieszankę. Intrygującą i zaskakującą. Dlatego warto wybrać się w to miejsce.

Fot. 19 - Dawne kosiarki w Muzeum Ogrodniczym

Fot. 20 - Galeria ekspozycyjna w Muzeum Ogrodniczym

Fot. 21 - Eksponaty w Muzeum Ogrodniczym
na tle kościelnego witraża

 
Wśród zasobów muzeum są bardzo cenne eksponaty. Między innymi najstarsze księgi dotyczące roślin i ogrodnictwa, tak zwane florilegia, jak np. zbiór rysunków z 1593 roku, w którym po raz pierwszy użyto właśnie tego określenia.

Fot. 22 - Księga kwiatów z 1593 r., autor Adriaen Collaert;
na stanie Garden Museum


Kiedyś muzeum to nazywało się Muzeum Historii Ogrodów, co lepiej oddawało charakter tego miejsca, bo w rzeczywistości jest to niewielkie muzeum historii ogrodnictwa.

Fot. 23 - Eksponaty w Muzeum Ogrodniczym


Adres: Londyn, 5 Lambeth Palace Rd, SE1 7LB
Bilety: podstawowy 12 funtów (wejście na wieżę jest w cenie biletu). Rezerwacje tutaj.Warto polubić
Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link),
bo jest tam jeszcze więcej ciekawostek! Źródła informacji:
1.    Strona internetowa The Garden Museum gardenmuseum.org.uk (dostęp 02.08.2020)
2.    Church of St Mary, Lambeth” w  Survey of London: Volume 23, Lambeth: South Bank and Vauxhall, red. Howard Roberts, Walter H. Godfrey, London, 1951, ss. 104-117, strona internetowa British History Online http://www.british-history.ac.uk/survey-london/vol23/pp104-117 (dostęp 02.08.2020)

Źródła fotografii:
Fot. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22 - zdjęcia własne
Fot. 7 - fragment "Prospect of London and Westminster", autor Wenceslaus Hollar, ok. 1647, własność The British Museum w Londynie
Fot. 12 - „Building The Museum”, Garden Museum Journal No. 34, red. Elena Greer, Londyn, 2017
Fot. 13 - Rycina "John Tradescant the Elder and John Tradescant the Younger", autor: prawdopodobnie John Thomas Smith, 1793, własność National Portrait Gallery w Londynie
Fot. 18 – Strona internetowa The Garden Museum gardenmuseum.org.uk