Harry Potter - studio filmowe Warner Bros w Londynie

Fot. 1 - Studio filmowe Harry Potter


Nie trzeba być fanem Harrego Pottera, aby zostać oczarowanym przez to miejsce.


Niezależnie od tego, czy uwielbia się serię książek „Harry Potter" oraz filmy nakręcone na ich podstawie, czy uważa się je jedynie za literaturę dla starszych dzieci, to nie można zaprzeczyć, że jest to fenomen, który odciągnął rzesze młodzieży od komputerów i przyciągnął tłumy do księgarń. Faktem jest, że autorka J.K. Rowling czerpała obficie z mitologii oraz wcześniejszej literatury, co jest pisarce zarzucane. Zrobiła to jednak w wyjątkowy sposób, bo pomimo znanych niemal powszechnie jej inspiracji, w książkach "Harry Potter" czuć powiew czegoś nowego i … w miarę prawdopodobnego przy uruchomieniu krzty wyobraźni. Jej opowieści wsysają czytelników w magiczny, a jednak w jakiś sposób bliski młodym ludziom, intrygujący świat. Opowieść skutecznie porywa również starszych czytelników.


Fot. 2 - Studio filmowe Harry Potter


Udostępnione do zwiedzania studio filmowe Warner Bros z każdym rokiem powiększa ekspozycję i oferuje wizytującym nie tylko skrawek planu filmowego, ale i tajemnice powstawania scen wiernie odzwierciedlających opisy w książkach. Wizyta sprawia ogromne wrażenie! Jest magicznie, niesamowicie, czasem mrocznie i niezwykle ciekawie, co potwierdzają poniższe zdjęcia. Choć przedstawiają one wspaniałe wnętrza studia, to nie oddają pełni wrażeń, jakie ogarniają zwiedzających: ekscytacji, zdumienia i zachwytu.


Fot. 3 - Sala jadalna
w s
tudiu filmowym Harry Potter


Fot. 4 - Chatka Hagrida
w studiu filmowym Harry Potter


Fot. 5 - Studio filmowe Harry PotterCo można zobaczyć w studiu filmowym Harry Potter?


Studio Warner Bros oferuje wiele atrakcji. Można tam zobaczyć zaskakujący plan filmowy, niezliczone rekwizyty, scenografie (m.in. Zakazany Las, Bank Gringotta, peron 9 ¾, cudowną ulicę Pokątną), kostiumy, etapy powstawania masek, projekty, interaktywne zabawy. Zobaczymy samo prasujące żelazko, smoka 3D czy poruszające się wielkie pająki.


Fot. 6 - Tzw. znicz - główna piłka gry quidditchFot. 7 - Maski śmierciożerców


Fot. 8 - Animacje komputerowe
w studiu filmowym Harry PotterFot. 9 - Trójwymiarowy smok w Banku Gringotta


Fot. 10 - Ulica Pokątna


Podczas wycieczki można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na miotle lub nagrać filmik z lotu nad Hogwartem, a w punkcie gastronomicznym zakupić piwo kremowe. Nie jeden sklepik kusi szeroką ofertą pamiątek, jak różdżki, szaliki czy fasolki wszystkich smaków.


Fot. 11 - Sklepik na peronie


Część ekspozycji znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu studia filmowego, który najpiękniej i najbardziej niesamowicie wygląda po zmroku.

Fot. 12 - Wewnętrzny dziedziniec
studia filmowego Harry Potter


Nawet jeśli nie jest się zapalonym wielbicielem Harrego Pottera, to w studiu Warner Bros można przez trzy godziny poczuć się jak w baśni. Tam i książka, i film stają się rzeczywistością, bo sami możemy poczuć się bohaterami niesamowitych opowieści. Miłośnicy serii nie chcą stamtąd w ogóle wychodzić, a inni chcą powracać.


Fot. 13 - Dom Weasley'ów


Fot. 14 - Magiczne eliksiry


Fot. 15 - Wielka makieta HogwartuUżyteczne informacje dotyczące wycieczki do studia filmowego Harry Potter


Pełna nazwa to Warner Bros. Studio Tour London - The Making of Harry Potter.
Studio znajduje około 25 km na północny zachód od centrum Londynu w Leavesden w okolicy Watford.
W Internecie jest wiele ofert wycieczek pod hasłem Harry Potter, ale najkorzystniej jest kupić bilety bezpośrednio na oficjalnej stronie https://www.wbstudiotour.co.uk/tickets i dojechać we własnym zakresie. Na miejscu dostępny jest duży darmowy parking. 
Z Londynu dociera tam komunikacja miejska - dojazd jest ze stacji Euston do Watford Junction pomarańczową linią kolejki naziemnej lub pociągiem. Stamtąd kursuje specjalny autokar (płatny około 3 funty łącznie w obie strony).


Podstawowa cena za zwiedzanie w maju 2021 r. to 47 funtów dla osoby dorosłej (około 230 zł). Bilet dla dziecka pomiędzy 5 a 15 rokiem życia kosztuje 38 funtów (około 186 zł). W ofercie są też bardziej korzystne bilety rodzinne.
Choć bilety do studia nie należą do najtańszych, to są warte swojej ceny. Niewiele jest tak ekscytujących miejsc.


Zdjęcie na miotle kosztuje kilkanaście funtów, a filmik około 20. 
Uwaga! Można jednak robić zdjęcia samemu i przynieść ze sobą własny prowiant.


Jako że we wszystkich sklepach z szyldem „Harry Potter” pamiątki są dość drogie, w Wielkiej Brytanii korzystniej jest kupić niektóre gadżety (też na licencji!) np. w dużych sklepach Tesco oraz w sieci sklepów Primark.

Fot. 16 - Kubki w sklepie Tesco"Nie wierzę w magię. Wierzę w siłę wyobraźni."
J. K. Rowling


Warto polubić profil
Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij w link)
gdzie jest jeszcze więcej ciekawostek!---------------------------------------------

Źródła fotografii:
Fot. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 - zdjęcia własne właściciela strony internetowej https://www.nietypowylondyn.com/