Tajemnice Hyde Parku – cmentarz zwierząt i najfajniejsze pośladki w mieście

Fot. 1 - Jedno z wejść do Hyde Parku w Londynie - Brama Królowej Elżbiety


Obecny teren Hyde Parku i Kensington Gardens został przejęty w 1536 roku przez króla Henryka VIII jako prywatny teren łowiecki. W lesie zlokalizowanym poza murami miasta żyły wtedy m. in. jelenie. Dopiero sto lat później zmieniono jego charakter na parkowy i część otwarto dla ludności. W 1728 r. został on podzielony na dwa obszary, których granica przebiega wzdłuż drogi West Carriage Drive. Patrząc na mapę, Kensigton Gardens jest po jej lewej stronie, a Hyde Park po prawej. Do XIX wieku był modnym miejscem, w którym arystokracja mogła się pokazać i „zażyć spaceru”.


Fot. 2 - Hyde Park, Londyn - mapa


Był to też znany teren pojedynków, z których dwa można zaliczyć do osobliwych. 

W 1712 r. dwoje arystokratów zabiło się wzajemnie. Mało tego, bo w następnej kolejności to sekundanci zaczęli walczyć między sobą. Natomiast w 1792 r. pojedynkowały się damy w skutek kłótni o wiek jednej z nich. W wyniku zdarzenia z jednej strony ucierpiało zranione ramię, a z drugiej przestrzelony kapelusz. Potem panie pogodziły się i poszły na herbatę.


Fot. 3 - Hyde Park w niedzielę w 1804 r.


Dziś w Hyde Parku głównie spaceruje się, wypoczywa i piknikuje, ale można też zobaczyć tam wiele ciekawych miejsc i odkryć wiele jego sekretów.

Oto sześć z nich (opisane są w odwrotnej kolejności niż pokazuje mapka na fot. 2).


6. Droga Rotten Row

Dziś Rotten Row wydaje się zwykłą ścieżką, a jednak szczyci się ciekawą historią. To ona stała się w 1690 r. pierwszą w kraju sztucznie oświetloną drogą za sprawą 300 lamp oliwnych. Przejażdżka do Pałacu Kensington (w sąsiadującym Kensington Gardens) z nie istniejącego już Pałacu Whitehall lub godzinny spacer z Pałacu St. James bywały w tamtych czasach niebezpieczne ze względu na grasujących rabusiów.

Choć rotten po polsku oznacza zgniły, to pochodzenie nazwy jest inne. Mianowicie od francuskiego Route de Roi, czyli Droga Króla, ponieważ dawniej była prywatną trasą władcy, z której korzystał też dwór. Gdy droga stała się publiczna, to podczas spacerów ludzie ustawiali się wzdłuż barierki, by podziwiać bogate powozy i jeźdźców konnych.


Fot. 5 - Tablica informacyjna przy Rotten Row

Fot. 4 - Rotten Row, Hyde Park, Londyn

Fot. 6 - Dawny plakat reklamowy z drogą Rotten Row
jako miejscem konnych przejażdżek


5. Jezioro Serpentine

Podczas ciepłych miesięcy wiele osób przychodzi nad jezioro w Hyde Parku, by się opalać. W tym celu można opłacić wynajęcie leżaka lub rozłożyć własny koc. Jeszcze kilka lat temu pływanie w jeziorze było dostępne dla wszystkich, jednak dziś mogą to robić tylko członkowie tamtejszego klubu pływackiego.

Podczas olimpiady w 2012 roku obyły się tam zawody triatlonu.

Po północnej stronie zbiornika znajduje się wypożyczalnia łódek i rowerów wodnych otwarta od kwietnia do października. Można tam doświadczyć też pływania w SolarShuttle – pierwszym w kraju wieloosobowym łódko-pontonem napędzanym energią słoneczną.  Fot. 7 - Jezioro Serpentine, Hyde Park, Londyn

Fot. 8 - SolarShuttle, Hyde Park, Londyn


4. Posąg Achillesa

W tym momencie zawiedzeni mogą być wszyscy zainteresowani estetyką kobiecego ciała, bo piękne pośladki wspomniane w tytule są… męskie. Posąg stworzony w 1822 r. ma 5,5 m wysokości. Został dedykowany księciu Wellington (który pod Waterloo rozgromił armię Napoleona) i odlany z 33 ton brązu uzyskanego z przetopionych armat, zdobytych podczas jego kampanii wojennych. Głowa posągu wzorowana była na samym księciu. Reszta już nie.

Achilles był pierwszym nagim pomnikiem w Londynie. Zamówiony został przez stowarzyszenie dam  Ladies of England. Podobno wykonawca nie konsultował z paniami szczegółów. Pierwotnie posąg był kompletnie nagi, co wywołało oburzenie niektórych środowisk. Zatem wkrótce po jego zainstalowaniu przyrodzenie zostało przykryte liściem. Niby wcale nie z powodu zazdrości mężów, ale aby oszczędzić rumieńców oglądającym go kobietom. Wiadomo jednak o dwóch próbach usunięcia liścia w 1870 i 1961 r. Niestety, nieudanych.

Mówi się, że opinię "najlepszego tyłka w Londynie" nadał posągowi aktor Laurence Olivier.

Amatorzy kobiecych kształtów zaklętych w kamień niech się nie zniechęcają, bo w Hyde Parku takie również można znaleźć. 

 

Fot. 9 - Statua Achillesa, Hyde Park, Londyn

Fot. 10 - Achilles, Hyde Park, Londyn


3. Animals in War - Zwierzęta Wojny

Z reguły nie ocenia się wojny pod kątem liczby zwierząt, które poniosły śmieć służąc ludziom. Animals in War jest pięknym, poruszającym pomnikiem dedykowanym tym wiernym przyjaciołom. (Zlokalizowany jest przy ulicy za głównym terenem parku.)

Fot. 11 - Zwierzęta Wojny, Hyde Park, Londyn

Fot. 12 - Zwierzęta Wojny, Hyde Park, Londyn


2. Speakers’ Corner - Narożnik Mówców

Tradycja przemawiania w okolicy północno-wschodniego rogu parku sięga XII wieku i wiąże się z… wykonywaniem wyroków śmierci na szubienicy, która postawiona była na dzisiejszym niedalekim skrzyżowaniu w okolicy Marble Arch. Każdy skazany miał prawo powiedzieć ostatnie słowo przed egzekucją. Choć konstrukcję rozebrano w 1783 roku (gdy wykonywanie wyroków śmierci przeniesiono do jednego z więzień), to tradycja wygłaszania tam kontrowersyjnych poglądów pozostała. Aż w 1872 Parlament oficjalnie uznał Speakers’ Corner za miejsce publicznych wystąpień na dowolny temat dla każdego, kto ma taką chęć. Musi być to jednak zgodne z prawem, czego pilnuje krążąca w pobliżu policja.

Przemowy z reguły wygłaszane są w niedzielę. Na Spekers’ Corner przemawiali m. in. George Orwell, Włodzimierz Lenin i Karol Marks.

 

Fot. 13 - Speaker's Corner, Hyde Park, Londyn, 2020 r. 

Fot. 14 - Speaker's Corner, Londyn

 

1. Dog Cemetery - Cmentarz Psów

Cmentarzyk, na którym zostało pochowanych około 300 zwierząt w latach 1881-1903 jest najbardziej skrytym miejscem w parku. Jest to miejsce spoczynku pupili arystokracji, głównie piesków. Był pierwszym tego typu cmentarzem w Brytanii.

Znajduje się za budynkiem dawnej stróżówki przy wejściu Victoria Gate. Otoczony jest płotem, krzewami oraz trawnikiem i nie ma do niego swobodnego dostępu. Jednak zwiedzenie cmentarzyka nie jest niemożliwe! Przed czasami koronawirusa sporadycznie pojawiała się opcja zakupu biletu za 10 funtów od osoby. W 2020 roku nie ma takiej możliwości, ale można zapisać się na darmową wizytę online. W celu rezerwacji należy odwiedzić stronę internetową Royal Parks: https://www.royalparks.org.uk/whats-on/upcoming-events i odszukać tego typu wydarzenie lub czekać na wznowienie opcji zwiedzania.

Fot. 15 - Cmentarz zwierząt, Londyn


Fot. 16 - Widok, jaki z trudem można dostrzec
od ulicy Bayswater przez płot i krzewy

Fot. 17 - Za byłą stróżówką znajduje się Cmentarz Psów


To jeszcze nie wszystkie ciekawe miejsca, na jakie można natknąć się w Hyde Parku! Warto odkryć je wszystkie podczas spaceru. Można tam trafić jeszcze m.in. na kwiatowy ogród, oryginalną bramę czy fontannę Radość Życia. Do Hyde Parku należy Hyde Park Corner położony na południowo-wschodnim krańcu terenu zielonego, jednak o nim będzie innym razem, bo miejsce to zasługuje na odrębny wpis.


Przejście bez zatrzymywania pomiędzy przedstawionymi miejscami zajęłoby około 40 minut. Ale bez zatrzymywania nie sposób przejść przez ten park! Można dawkować sobie jego odkrywanie przychodząc tam niejednokrotnie.

Hyde Park zajmuje 138 hektarów. Jest wielki – i to nie tylko w odniesieniu do jego powierzchni.

 

Warto polubić

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link),

bo jest tam jeszcze więcej ciekawostek!


-----------------------------------

Główne źródła informacji:

1.     Strona internetowa Parków Królewskich - The Royal Parks: https://www.royalparks.org.uk/

2.     „I never knew that about London”, Christopher Winn, Ebury Press, Chatham, 2007

 

Źródła fotografii:

Fot. 1, 4, 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17 - zdjęcia własne właściciela strony internetowej https://www.nietypowylondyn.com/

Fot. 2 - Mapa Google https://www.google.com/maps/ z naniesionymi informacjami

Fot. 3 - "Modern London" R. Phillips, 1804

Fot. 6 - ekspozycja Transport for London w przestrzeni publicznej 

Fot. 8 - http://www.solarshuttle.co.uk/solarshuttle.htm

Fot. 15 - https://www.royalparks.org.uk/