Arsenal – najstarszy profesjonalny klub piłkarski w Londynie

Fot. 1 - Herb klubu Arsenal
 


HISTORIA KLUBU ARSENAL

Angielskie słowo arsenal jest podobne do jego polskiego odpowiednika - arsenał, czyli zbrojownia.

Pierwsza piłkarska drużyna została założona przez pracowników fabryki broni Royal Arsenal w dzielnicy Woolwich i stąd pochodzi nazwa klubu, armata w jego herbie i przydomek piłkarzy Gunners, czyli Kanonierzy. 

Jednak pierwotnie piłkarze nazwali drużynę Dial Square, czyli Kwadratowa Tarcza, jako nawiązanie do zegara słonecznego umiejscowionego nad wejściem do jednego z warsztatów fabryki. Było to w 1886 roku

Gdy do grupy dołączyło kilku zawodników z klubu Nottingham Forest przynosząc ze sobą ciemnoczerwone koszulki, czerwień stała się kolorem Arsenalu (na meczach wyjazdowych piłkarze występują w białych lub granatowych koszulkach). 

Wkrótce zmieniono nazwę na Royal Arsenal. 


Fot. 2 - Drużyna w ciemnoczerwonych koszulkach


Fot. 3 - Obecne meczowe koszulki Arsenalu

Początkowo drużyna grała na różnych boiskach. Po odnoszonych sukcesach stała się w 1891 r. pierwszym profesjonalnym klubem piłkarskim w Londynie, a wkrótce zmieniono jej nazwę na Woolwich Arsenal. W 1913 klub „zamieszkał” na Arsenal Stadium zlokalizowanym w Highbury (na 93 lata!) i niedługo po tym usunięto z nazwy słowo Woolwich.


Fot. 4 - Tłumy w styczniu 1934 r.
przed meczem Arsenalu ze Spurs


Pierwsze wielkie sukcesy Arsenalu rozpoczęły się w 1930 r., gdy trenerem był Herbert Chapman. Zmienił on taktykę gry drużyny i sprowadził dwóch wielkich zawodników widocznych na fot. 5.


Fot. 5 - Alex James i Cliff Bastin,
1930 r.

Dzięki niemu też drużyna wpisała się w mapę metra Londynu, gdy stacja Gillespie Road zmieniła się na znaną dziś Arsenal.


Fot. 6 - Stacja londyńskiego metra Arsenal


W latach 1950’ i 60’ forma klubu spadła. Kolejne sukcesy zaczął odnosić w 1986 roku, ale większe po 1996 r., kiedy na 22 lata trenerem i menadżerem został Francuz Arsène Wegner. To pod jego okiem Arsenal w sezonie 2003/2004 był niepokonany przez 49 spotkań, co jest rekordem w historii angielskiej piłki nożnej.

Od 2006 r. domem klubu jest Emirates Stadium.ARSENAL DZIŚ

Arsenal jest jednym z najbardziej utytułowanych drużyn Anglii. 13-krotny mistrz kraju i 14-krotny zdobywca Pucharu Anglii (ostatnio w 2020 r.) oraz najdłużej utrzymujący się zespół w najwyższej klasie rozgrywkowej Anglii, bo od 1919 r.

Od 1987 roku istnieje kobiecy zespół Arsenal, który jest najbardziej utytułowanym żeńskim klubem w Anglii.


Fot. 7 - Pełne trybuny
podczas meczu Arsenalu


Zakup biletów na mecze klubowe nie jest łatwy, dlatego dla fana nie tylko tego klubu, ale ogólnie piłki nożnej, ciekawym rozwiązaniem może być zwiedzanie stadionu Emirates.


Fot. 8 - Tatuaż fana ArsenaluZWIEDZANIE STADIONU EMIRATES

Emirates Stadium powstał w 2006 roku. Może pomieścić 60 362 widzów i posiada zadaszone trybuny. Nosi oficjalną nazwę głównego sponsora klubu – linii lotniczych Emirates. W użyciu jest też inna nazwa, a mianowicie Ashburton Grove, ze względu na lokalizację, a niektórzy mówią po prostu Arsenal Stadium.


Fot. 9 - Stadion Emirates

Podstawowy bilet dla osoby dorosłej kosztuje 25 funtów (2020/2021 r.), a zwiedzanie obejmuje m. in.: lożę działaczy, ekskluzywny Diamentowy Klub, szatnię, tunel-wejście na boisko, pokój konferencji prasowych, trybuny. Otrzyma się też certyfikat potwierdzający wizytę.


Fot. 10 - Stadion Emirates podczas zwiedzania

Fot. 11 - Tunel-wejście piłkarzy na boisko

Fot. 12 - Loża honorowa

Fot. 13 - Sklep Arsenal z ogromnym asortymentem
(przy stadionie Emirates)


W droższej wersji wycieczki w cenie biletu jest Arsenal Museum. Można go również zobaczyć odrębnie za 10 funtów. W środku są ekspozycje na temat historii klubu oraz m. in. elementy stroju sławnych zawodników.


Fot. 14 - Muzeum klubu Arsenal

Przed stadionem można zobaczyć pomniki. Są tam odlewy armat i zawodnicy: Dennis Bergkamp, Tony Adams, Thierry Henry oraz dawny manager i trener Herbert Chapman, a także Keneth Friar - obecny dyrektor zarządzający przedstawiony jako młody, zapalony piłkarz.


Fot. 15 - Statua Dennisa Bergkampa przed stadionem Emirates


Adres: Homsey Road, N7 7AJ Londyn

 

Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

bo jest tam jeszcze więcej ciekawostek!


-----------------------------------

Główne źródła informacji:

1.     „The official illustrated history of Arsenal”, Phil Soar, Martin Tyler, Hamlyn, London, 2005

2.     Strona internetowa klubu Arsenal https://www.arsenal.com/ (dostęp 27.12.2020)

 

Źródła zdjęć:

Fot. 1 – https://www.mirror.co.uk/

Fot. 2, 14, 15 - https://www.arsenal.com/

Fot. 4 – A. Hudson, https://www.theguardian.com/sport/2016/jul/12/premier-league-rivalries-unravelled-a-history-of-english-football-derbies

Fot. 5 – z książki „The official illustrated history of Arsenal”, Phil Soar, Martin Tyler, Hamlyn, London, 2005

Fot. 6 - https://www.visitlondon.com/

Fot. 7, 8 – Adam Borys

Fot. 3, 9, 10, 11, 12, 13 – zdjęcia własne www.NietypowyLondyn.com