Londyńskie wieżowce: Korniszon, Tarka i Konserwa
Choć najwyższe budynki nazywane są w języku angielskim skyscrapers, czyli drapacze nieba, to w Londynie nie powstają wieżowce tak wysokie, jak w Dubaju czy w Nowym Yorku, a najwyższy nie mieści się nawet w pierwszej setce świata. Podczas gdy najwyższy budynek na świecie przekracza 800 metrów wysokości, to najwyższy – i w Londynie, i w Zjednoczonym Królestwie - The Shard ma około 310 metrów.

Londyńskie wieżowce mają za to przedziwne kształty i kryją w sobie intrygujące tajemnice, a przydomki nadawane im przez Londyńczyków dowodzą, że mieszkańcy miasta mają dość osobisty stosunek do tych ciekawych budynków.

Wysokość wieżowców ograniczana jest przez specjalne wytyczne. Wymagają one między innymi, aby nowe budowle nie blokowały światła okolicznym mieszkańcom oraz nie zakłócały lotnictwa, nawigacji i telekomunikacji. Innym warunkiem pozwolenia na budowę jest nie zasłanianie kilku linii widokowych biegnących z obrzeży Londynu do centrum, a skupiających się na Katedrze Św. Pawła i na Pałacu Westminsterskim.


Mapa chronionych widoków w Londynie
(źródło: Wikimedia Commons)

City of London jest bowiem miejscem kontrastów. Jest to jednocześnie historyczne serce miasta (powstałe niemal 2000 lat temu) i światowe centrum finansowe.

Drugą londyńską dzielnicą finansową, obfitującą w imponujące wieżowce jest Canary Wharf zlokalizowane we wschodniej części metropolii.

 

Oto ciekawe wieżowce zlokalizowane w centrum Londynu.

 


Nazwa oficjalna: The Shard Odłamek

Adres: 32 London Bridge Street (Southwark)

Wysokość: 309,6 m

The Shard - Odłamek


Ciekawostki o The Shard:

Włoski architekt Renzo Piano (twórca m. in. Centre Pompidou w Paryżu) zaprojektował budynek jako smukłą iglicę sprawiającą wrażenie wyłaniania się z Tamizy. Inspiracją były obrazy Canaletta z XVIII w., na których przedstawiane były londyńskie, najczęściej kościelne iglice oraz maszty żaglowców.

Projekt spotkał się z krytyką English Heritage, czyli Angielskie Dziedzictwo, organizacji mającej pieczę nad zabytkami, która twierdziła, że „budynek będzie odłamkiem szkła w sercu historycznego Londynu”. Tym samym została nadana mu nazwa.

Zdarzali się śmiałkowie, którzy skakali z budynku ze spadochronem lub zsuwali się na linie. Jednym z nich był książę Andrzej, który zrobił to z grupą w trakcie akcji charytatywnej.

The Shard stał się już nowoczesną ikoną Londynu.

 


Nazwa oficjalna / Adres: 30 Mary’s Axe (City)

Przydomek: The GherkinKorniszon (też: Ogórek, Jajo)

Wysokość: 180 m

The Gherkin - Korniszon


Ciekawostki o The Gherkin:

Wieżowiec zaprojektowany został przez genialnego Normana Forstera, autora m. in. Millenium Bridge, City Hall i stadionu Wembley.

Jest to budynek wysokoenergooszczędny, który zużywa połowę energii w porównaniu do wieży z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Pomimo tego, że cały wieżowiec jest w kształcie jaja, to panele szklane, z których jest zbudowany, są proste! Tylko jeden jedyny element jest zakrzywiony, a mianowicie zaślepka w kształcie soczewki na czubku.

Podczas prac budowlanych na terenie odkryto grób 13-17 letniej dziewczyny datowany pomiędzy rokiem 350 a 400, czyli pochodzący z czasów rzymskiego Londynu. Po badaniach przeprowadzonych przez Museum of London, szczątki spoczęły na powrót w swym grobie.

Grób dziewczyny z IV wieku pod wieżowcem The Gherkin


Nazwa oficjalna / Adres: 20 Fenchurch Street (City)

Przydomek: The Walkie-Talkie

(Polacy mówią najczęściej: Kask)

Wysokość: 160 m

The Walkie-Talkie


Ciekawostki o The Walkie-Talkie:

W 2015 r. architektoniczny magazyn „Building Design” przyznał budynkowi wygraną jako najgorszemu nowemu budynkowi w Wielkiej Brytanii.

Projekt budynku spowodował kontrowersje wśród decydentów miasta, zatem został poddany publicznym konsultacjom i dzięki poparciu społeczności został zrealizowany.

Na samej górze wieżowca znajduje się ogólnodostępny Sky Garden, czyli Podniebny Ogród. To właśnie on był decydujący dla Londyńczyków, ponieważ w projekcie ogromne wrażenie sprawiały pełnometrażowe drzewa przechodzące przez 3 piętra. Tymczasem stworzono jedynie skarpę z paprociami i sukulentami.

Podczas budowy nastąpiło zjawisko, o którym projektant Rafael Viñoly nie sądził, iż może zdarzyć się w rejonie o umiarkowanym klimacie, choć już wcześniej budynek jego autorstwa w Las Vegas miał taki sam problem. Chodzi o odbijanie promieni słonecznych od wklęsłej lustrzanej fasady i skupianie ich na ziemi. Działo się tak przez dwie godziny dziennie. W jednym punkcie ulicy Eastcheap, równoległej do południowej ściany budynku, temperatura chodnika wahała się w okolicy 100 °C! Najpierw stopiła się tam część nadwozia zaparkowanego samochodu, a potem reporterzy smażyli jajka na patelni położonej na chodniku. Ukończony budynek ma od zewnątrz zamontowane poziome żaluzje zabezpieczające przed zjawiskiem skupiania promieni.

 

 

Nazwa oficjalna: BT Tower - Wieża BT

Adres: 60 Cleveland St (Fitzrovia)

Wysokość: 177 m + antena 12 m

BT Tower


Ciekawostki o BT Tower:

Jest to wieża radiowa British Telecom.

Na początku, od 1965 r. nazywała się Post Office Tower i była otwarta dla publiczności. Można było korzystać z obrotowej(!) restauracji oraz z tarasu widokowego.

Wieża ta długo górowała na niebie Londynu, intrygowała i w związku z tym była obiektem różnych plotek i domysłów. Mówiono na przykład, że jej kształt ołówka nie pozwolił na umiejscowienie wewnątrz klatki schodowej, a jedynie szyb windy. Jednak wyścigi w celach charytatywnych po jej 842 stopniach zaprzeczały tym rewelacjom. 

Mówiono, iż jako że stacja jest przekaźnikiem dla rządowej i militarnej komunikacji, czyli jest tajemnicą państwową i robienie jej zdjęć jest nielegalne. Rzeczywiście, nie została oznaczona na mapie Ordinance Survey. Jednak fakt, że wieża pojawiała się na innych mapach, jak na popularnej A-Z, jej lokalizacja w środku miasta, widokówki z jej wizerunkiem, programy telewizyjne o niej oraz sama wysokość powodowałyby w takiej sytuacji najbardziej dostrzegalny sekret na świecie.

W 1971 r. w na górze wieży wybuchła bomba, do której przyznały się aż dwie organizacje.

W 1890 r. zamknięto ją, ale na specjalne wydarzenia można wynajmować salę w restauracji wciąż obracającej się wokół wieży.

Od 2006 r. wieża używana jest dodatkowo jako stacja monitorująca zanieczyszczenie atmosfery. Nazwa oficjalna: Tower 42 Wieża 42 

Adres: 25 Old Broad Street (City)

Wysokość: 183 m

Tower 42

Ciekawostki o Tower 42:

Był to pierwszy nowoczesny wieżowiec. Ukończono go w 1979 r.

Ma 42 wspornikowe kondygnacje (ale łącznie 47) i stąd pochodzi nazwa wieży.

W widoku od góry ma wygląd logo banku NatWest, ponieważ był zbudowany jako jego międzynarodowa siedziba i tak też budynek nazywał się na początku.

W 1993 r. wieża została poważnie uszkodzona w wyniku bombowego zamachu przez Tymczasową IRA.

 


Nazwa oficjalna: One Blackfrairs

Przydomek: Pregnant Ciężarny, The VaseWazon, The Boomerang - Bumerang

Adres: 1 Blackfrairs Road (Bankside)

Wysokość: 163 m

One Blackfrairs - Pregnant - Ciężarny

Ciekawostka o One Blackfrairs:

Wygląd wieżowca inspirowany był wazonem „Lansaletti II” z 1952 r. autorstwa światowej sławy fińskiego artysty Timo Sarpaneva.Nazwa oficjalna: Strata SE1

Przydomek: The Razor - Golarka

Adres: Walworth Road (Elephant & Castle)

Wysokość: 148 m

The Razor - Golarka
(By © User:Colin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0)

Ciekawostka o The Razor:

Na szczycie budynku są trzy 9-metrowe turbiny wiatrowe, które wg planu powinny dostarczać energię dla części wspólnych.

 

 

Nazwa oficjalna: The Leadenhall Building

Przydomek: The CheesegraterTarka do Sera

Adres: 122 Leadenhall Street (City)

Wysokość: 225 m

The Cheesegrater - Tarka do Sera


 

Nazwa oficjalna:  The Scalpel - Skalpel

Adres: 52-54 Lime Street (City)

Wysokość: 190 m

The Scalpel - Skalpel

 

Nazwa oficjalna / Adres: 70 St Mary Axe (City)

Przydomek: The Can of HamPuszka Szynki (też: Konserwa)

Wysokość: 90 m

70 St Mary Axe - The Can of Ham - Szynka w PuszceNazwa oficjalna / Adres: 22 Bishpsgate (City)

Przydomek: TwentytwoDwadzieścia Dwa

Wysokość: 278 m

22 Bishopsgate - Twentytwo - Dwadzieścia Dwa

Wieżowce widziane z południowego brzegu London Bridge:
Tower 42, Twentytwo, Cheesegrater, Walkie-Talkie
Warto polubić profil
bo jest jeszcze więcej ciekawostek!