Londyńskie arkady w świątecznej odsłonie


Fot. 1 - Piccadilly Arcade


W słownikowym znaczeniu arkada jest łukiem wspartym na dwóch kolumnach, jednak w języku angielskim słowo to używane jest w rozszerzonym znaczeniu wobec zadaszonego pasażu handlowego stworzonego z alejki pomiędzy ścianami budynków.

Zanim powstały wielkie centra handlowe, które znamy dziś, takie jak na przykład Westfield, arkady spełniały podobną funkcję: możliwość zakupów pod dachem, w licznych sklepach obok siebie.

Najstarsze arkady powstały w Londynie w XIX wieku, a do dziś zachowane ich pierwotne cechy architektury przywodzą na myśl dawne czasy. Mają unikalny urok i atmosferę, ale podczas okresu bożonarodzeniowo-noworocznego wybuchają oszałamiającym pięknem za sprawą dekoracji. Szczególnie w tym czasie są jednymi z wielu miejsc w mieście, w których nie trzeba specjalnie wysilać wyobraźni, by poczuć się, jak podczas podróży w przeszłość. Gdyby przyszła tam para w strojach z epoki: kobieta w długiej sukni i w kapeluszu oraz mężczyzna we fraku i w cylindrze, to wydawaliby się tam jak najzupełniej na miejscu!


ROYAL ARCADE

Royal Arcade czyli Królewska Arkada została otwarta w 1879 roku. Na początku nazywała się po prostu „The Arcade”, a królewski przydomek otrzymała kilka lat po otwarciu, gdy funkcjonująca tam firma May & Brettel otrzymała certyfikat dostawcy koszul dworu królowej Wiktorii.

Jej charakterystycznymi cechami są: dach dwuspadowy, bogato zdobione łuki ze stiuku oraz kolumny nawiązujące stylem do starożytnej Grecji. 

Adres: pomiędzy 28 Old Bond Street a 12 Albemarle Street, W1 Londyn


Fot. 2 - Royal Arcade


Fot. 3 - Royal Arcade


Fot. 4 - Royal Arcade dawniej


 

BURLINGTON ARCADE

Burlington Arcade powstała w 1819 r. „w celu sprzedaży biżuterii i fantazyjnych artykułów cieszących się modnym popytem, ​​w celu zaspokojenia potrzeb publiczności”. Mówiono jednak, że arkada została zbudowana, aby żona inwestora hrabiego Burlingtona mogła bezpiecznie robić zakupy wśród innych szlachetnych dam i dżentelmenów z dala od ruchliwych, brudnych i pełnych przestępczości otwartych ulic Londynu.

Burlington Arcade ma własne, specyficzne zasady, a mianowicie zabronione jest tam gwizdanie, śpiewanie, krzyczenie, bieganie, a także… otwieranie parasoli. Gwizdanie i śpiew zabronione są z tego względu, że w dawnych czasach były używane jako znaki ostrzegawcze dla… bywalców burdeli. Niesławnym przypadkiem był sklepik prowadzony tam przez Madam Parsons, która okazała się… mężczyzną prowadzącym dom schadzek na pobliskiej ulicy, a sklepik był przykrywką dla tej działalności.

Grzeczne zachowanie w Burlington Arcade jest pilnowane przez… najstarszą i najmniejszą prywatną policję na świecie. Ochroniarze ubrani są w wiktoriańskie surduty. Na noc alejka zamykana jest bramami z obu stron, co jest unikatowym rozwiązaniem. Wymuszone ono zostało po napadzie na sklep jubilerski w iście gangsterskim stylu w 1964 r. Przez chodnik zamaskowani złodzieje wjechali do galerii rozpraszając przechodniów i zagrabili biżuterię o wartości kilkudziesięciu tysięcy funtów. Nigdy nie zostali schwytani. 

Poza tym Burlington Arcade była trzykrotnie ofiarą pożaru; również nie ominęła jej bomba podczas II wojny światowej. Zawsze jednak była odbudowywana bez uszczerbku na jej dawnym uroku.

Adres: pomiędzy 51 Picadilly a Bond Street, W1 Londyn


Fot. 5 - Burlington Arcade

Fot. 6 - Burlington Arcade


Fot. 7 - Burlington Arcade


Fot. 8 - Burlington Arcade

Fot. 9 - Burlington Arcade dawniej

 

PICCADILLY ARCADE

Piccadilly Arcade została zbudowana w 1909 r. Ta arkada również była częściowo zbombardowana 1943 roku, a w pełni odbudowana do 1957. Swój zakład ma tutaj firma krawiecka Benson & Clegg, której najsłynniejszym klientem był król Jerzy VI.

W okresie świątecznym można podziwiać ją w cudownej, srebrno-śnieżnej kolorystyce.

Adres: pomiędzy 174 i 175 Picadilly a 52-53 Jermyn Street, W1 Londyn


Fot. 10 - Piccadilly Arcade


Fot. 11 - Piccadilly Arcade


Fot. 12 - Piccadilly Arcade

 


Każda z trzech powyżej przedstawionych arkad jest zabytkiem II klasy. Funkcjonują w nich ekskluzywne sklepy.

Można je odwiedzić podczas jednorazowej wycieczki do centralnego Londynu, ponieważ znajdują się w niedalekiej odległości od siebie w dzielnicy Mayfair. 

Warto poszukać innych arkad w Londynie!


Warto polubić

Nietypowy Londyn na Facebooku (<kliknij w link),

bo jest tam jeszcze więcej ciekawostek!


-----------------------------------

Główne źródła informacji:

1.    Strona internetowa Royal Arcade http://royalarcade.london (dostęp 15.12.2020)

2.    Strona internetowa Burlington Arcade https://www.burlingtonarcade.com/ (dostęp 16.12.2020)

3.    Artykuł „Secrets of Burlington Arcade”, Eleana Overett, 2017 https://londonist.com/ (dostęp 15.12.2020)


Źródła fotografii:

Fot. 1, 2, 3, 5, 6, 7, 10, 11, 12 – zdjęcia własne

Fot. 4 - http://royalarcade.london

Fot. 8 - https://www.burlingtonarcade.com/

Fot. 9 – BBC News In pictures: Historic rise of London’s shopping centres, 2015.