Smoki – wartownicy na straży londyńskiego City

Smoki na Holborn Viaduct w City of London


Smoki są stworzeniami heraldycznymi, czyli umieszczanymi na herbach. Pełnią rolę strażników oraz są oznaką waleczności. Są bohaterami wielu mitów, legend i bajek w różnych kulturach. Przykładem jest Smok Wawelski czy smoki w Barcelonie. Stwory te pojawiały się już w antycznej mitologii greckiej oraz w Biblii - utożsamiane z diabłem.

Są również ważnymi postaciami angielskiego folkloru. Poemat „Beowulf” powstały około roku 1000 i uważany za jeden z najstarszych dzieł literatury staroangielskiej mówi o bohaterze pokonującym smoka Grendela i jego matkę. Inną ważną opowieścią jest historia o świętym Jerzym, pogromcy smoka – patronie Anglii. Nota bene kilka polskich miast również ma w herbie św. Jerzego zabijającego smoka, np. Ostróda i Dzierżoniów.


Święty Jerzy zabijający smoka
(źródło: Britannica)

 

City of London jest najstarszą częścią Londynu. Choć kojarzone jest jako jedna z dzielnic metropolii, to ma status miasta. Jego dawne granice, a dokładniej bramy wjazdowe, wskazują figury smoków - legendarnych strażników. Witają one przyjezdnych też na niektórych stacjach, np. na ścianie przy wyjściu ze stacji metra Bank.


Imponujące smoki na stacji metra Bank w City of London


Smoki towarzyszą symbolom City of London od setek lat. Najpierw w herbie pojawiło się jedynie smocze skrzydło, które teraz jest na hełmie nad tarczą, a od początku wieku XVII dwa smoki przytrzymują tarczę.

Herb City of London przy Museum of London


Nad wejściem do Guildhall, ratusza City, widnieją dwa smoki przy herbie stworzone w 1788 r.

Herb City of London nad wejściem do Guildhall
(źródło: domena publiczna)


Piękne smoki w herbie można zobaczyć również na nie mniej pięknym moście Tower Bridge.

Herb City of London na Tower Bridge


Smoki w herbie City of London na Tower BridgeLondyńskie smoki strzegące dawnych granic City nie pochodzą jednak z pradawnych czasów. Dwa pierwsze zostały stworzone w 1849 r. i obecnie umieszczone są na Victoria Embankment. To na nich wzorowanych była większość kolejnych smoków granicznych. Wiele z nich zostało stworzonych w latach 1960’.


Pierwsze graniczne smoki po dwóch stronach ulicy
przy Victoria Embankment w City of London

Smok City of London
na południowym brzegu London Bridge


Smok City of London
przy stacji metra Chancery Lane


Stworzenie na Temple Bar Memorial z 1880 r. znacząco różni się od innych. Wygląda groźniej, bo jest gryfem, czyli skrzydlatym lwem o głowie i szponach orła, a nie jak inne londyńskie smoki - o głowie i łapach lwa.

Smok na Temple Bar Memorial
w City of London
 

Smoki można spotkać w całym City jako typowy element dekoracyjny stosowany tam w XIX wieku. Pięknie ozdabiają między innymi Leadenhall Market oraz Holborn Viaduct.


Smoki na Leadenhall Market
w City of London


Smok na Leadenhall Market
w City of London


Smoki na Holborn Viaduct
w City of London

Smok na Holborn Viaduct
w City of London
 

Smoki jako element dekoracyjny
na Holborn Viaduct


Herb City of London
na Holborn Viaduct


Podczas zwiedzania City dobrze jest mieć oczy szeroko otwarte na szczegóły dekoracyjne, ponieważ łatwo jest przeoczyć smoki. Choć nie są ukryte, to jako strażnicy mają z podwyższenia lepszy widok na otoczenie, podczas gdy same są gorzej dostrzegalne.  


Lampa przy Royal Exchange
w City of London
Podstawa Lampy przy Royal Exchange
w City of London

Warto polubić profil
Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij w link)
gdzie jest jeszcze więcej ciekawostek!