Jedyny na świecie sklep Twinings – w tym samym miejscu od 1706 roku


Twinings jest jednym z najstarszych sklepów w Londynie. Może być łatwo przeoczony, bo choć wyróżnia się bielą elewacji, to jest naprawdę malutki. Gubi się pośród większych domów tym bardziej, że naprzeciw niego po drugiej stronie ulicy jest okazały i piękny jak pałac budynek sądu przyciągający wzrok przechodniów.

Choć herbata Twinings dostępna jest w ponad 100 krajach świata i sprzedawana jest w popularnych marketach, to jedynym firmowym sklepem jest właśnie ten maleńki w Londynie. Oprócz wieku, jest to druga przyczyna dla której jest on wyjątkowy.
Na Wyspach herbata (wtedy zielona) po raz pierwszy została sprzedana w 1657 roku w sklepie Garraway’s. Do mało wówczas popularnego napoju przekonała arystokrację Katarzyna Bragança, portugalska małżonka króla Karola II. Królowa podawała napój swoim gościom i tak stał się on modny, ekskluzywny i pożądany. Pity był ze względu na jego dobroczynne właściwości dla organizmu, których dowodziła popularność herbaty w Chinach od około 4 tysięcy lat.

 

W 1706 roku Thomas Twining założył Tom’s Coffee House, czyli kawiarnię dostępną wówczas tylko dla mężczyzn, w budynku pod obecnym numerem 216 na ulicy Strand, który to lokal firma zajmuje do dziś – jest to adres sklepu. Chcąc wyróżnić się w biznesie zaoferował on swoim klientom również herbatę. Mogli sobie pozwolić na nią jedynie bardzo bogaci ludzie. W 1707 roku 100 gramów zielonej herbaty kosztowało w przeliczeniu na dzisiejsze czasy 160 funtów, czyli około 800 zł. Przyczyną był m. in. horrendalny herbaciany podatek oraz jej drogi i długotrwały transport statkami z Azji.

 

Thomas Twining
- obraz wiszący w sklepie.
Jego autorem był sławny malarz William Hogarth,
który, według rodzinnej legendy,
jako młody artysta spłacił tym portretem swój dług za herbatę.

 

Od 1717 roku lokal przy ulicy Strand oferował również herbatę sprzedawaną na wynos i od tego czasu datuje się go jako pierwszy specjalistyczny sklep herbaciany w Londynie. Funkcjonował pod szyldem The Golden Lyon (pisownia dawna), czyli Złoty Lew. Dlatego też zwierzę to figuruje nad wejściem do sklepu. Możliwość zakupu herbaty do domu uszczęśliwiła kobiety z wyższej klasy społecznej, które również mogły cieszyć się tym trunkiem tak, jak i mężczyźni w kawiarniach.


Herbata paczkowana Twinings
z lat 1880'


Rodzina Twining - właściciele kawiarni i sklepu przez wieki dbali o najwyższą jakość i czystość sprzedawanego towaru. Było to niezwykle istotne w początkowych dziesięcioleciach, gdy jego wysoka cena motywowała innych do oszukiwania, np. dodawania liści różnych roślin, które barwiono na przykład… ołowiem.

 

Dzięki staraniom Richarda Twininga, wnuka Thomasa, w 1784 roku podatek herbaciany został zmniejszony ze 119(!) do 12%. Dzięki temu herbata zaczęła rozpowszechniać się również wśród zamożnej średniej klasy.

 

Logo Twinings zostało stworzone w 1787 r. i jest najstarszym na świecie niezmiennym znakiem handlowym. 

 

W 1837 r. królowa Wiktoria nadała firmie znak Royal Warrant, co oznacza, że od tamtego czasu Twinings zaopatruje dwór w swoje towary.

 

Afternoon Tea (Popołudniowa Herbata) to nie tylko zwyczaj jej picia, ale oznacza podwieczorek z gorącym napojem serwowany do godziny piątej-szóstej po południu. Rozpowszechnił się dopiero w XIX wieku i wtedy też herbata stała się więcej niż tylko napojem, bo bogatą historią i tradycją, która nadaje codzienny rytm oraz pozytywnie wpływa na międzyludzkie relacje - daje Brytyjczykom poczucie wspólnoty.

 

Na Wyspach czarną herbatę pija się z… mlekiem i ewentualnie cukrem lub miodem. W restauracji lub w barze domyślnie zostanie podane mleko do herbaty, o ile wyraźnie nie zaznaczy się takiego dziwactwa, jakim jest chęć wypicia jej bez tego dodatku!Wnętrze sklepu Twinings, Londyn


Wnętrze sklepu Twinings to jedna wąska alejka, ale oprócz tego, że oferuje bardzo szeroki asortyment herbat oraz kaw, to dodatkowo stanowi muzeum historii marki. Nie trzeba się spieszyć przemierzając alejkę, bo po drodze do kasy można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów. Na przykład, że słynna pisarka Jane Austen (autorka m. in. „Dumy i uprzedzenia”) zaopatrywała się w herbatę właśnie w tym sklepie podczas swoich pobytów w Londynie.


Wnętrze sklepu Twinings, Londyn

 


Warto zajrzeć do tego uroczego, małego sklepiku pełnego historii i niezwykle szerokiego wachlarza herbat oraz kaw. Na miejscu można zakupić ciekawe zestawy, pojedyncze saszetki na spróbowanie oraz... zaparzony napój.


Wnętrze sklepu Twinings, Londyn


Wnętrze sklepu Twinings, Londyn 


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

gdzie jest jeszcze więcej ciekawostek!


--------------------------------

Główne źródło informacji:

1.    Strona internetowa Twinings https://www.twinings.co.uk/ (dostęp 16.05.2021)