Ukryte ogrody Londynu

Jesienny St Dunstan-in-the-East, Londyn

 

Wbrew ogólnemu wyobrażeniu Londyn to nie tylko konstrukcje ze stali, betonu i szkła, które przytłaczają naturę, bowiem aż 47% powierzchni metropolii to tereny zielone! Nie tylko wielkie obszary jak Hyde Park, ale również niezliczone małe, często ukryte i niemal tajemnicze skwery, parki i ogrody. To tam można odetchnąć podczas przerwy w biegu przez Londyn i przez życie, zjeść kanapkę lub po prostu poleżeć na trawie.

Wiele z tych zakątków jest wyjątkowych ze względu na kolory kwiatów podczas ciepłych miesięcy, różne odcienie zieleni nawet zimą czy historie chwytające za serce.ST DUNSTAN-IN-THE-EAST


St Dunstan-in-the-East był kiedyś kościołem. Pierwszy powstał w tym miejscu jeszcze za czasów Saxonów przed X wiekiem i był potem przebudowywany, ale spalił się podczas Wielkiego Pożaru w XVII w. Potem wybudowano nowy na podstawie projektu wielkiego architekta Christophera Wrena (autora obecnej Katedry Św. Pawła). Niestety, kościół został zbombardowany podczas II wojny światowej. I już go nie odbudowano. 

Dziś ruiny dawnego miejsca kultu oplecione roślinnością sprawiają wrażenie wycinka przestrzeni przeniesionego tam z innego wymiaru. Gdy wchodzi się na jego teren, nagle ucicha hałas ulicy, a gościa w niesamowity sposób otacza spokój i cisza. Może setki przeszłych lat tego poświęconego miejsca, w którym pokolenia zostawiały swoje intensywne myśli i modlitwy, powodują jego specyficzną aurę, a może to stan zdumienia zamyka umysł na inne, zewnętrzne bodźce...

Park znajduje się w City w okolicy The Monument (EC3R 5DD).


St Dunstan-in-the-East, Londyn


St Dunstan-in-the-East, Londyn


St Dunstan-in-the-East, LondynWHITEHALL GARDENS oraz

VICTORIA EMBANKMENT GARDENS


Ogrody te zlokalizowane są po dwóch stronach stacji Embankment (SW1A 2HE i WC2N 6NS). Powstały w drugiej połowie XIX w. Przez okrągły rok stanowią miejsce wytchnienia i odpoczynku, ale najpiękniej jest w nich wiosną, gdy tulipany pokrywają kwietniki intensywnymi, wręcz szalonymi, cudnymi kolorami.


Victoria Embankment Gardens, Londyn


Whitehall Gardens, Londyn 
Whitehall Gardens, Londyn
 
Victoria Embankment Gardens, Londyn

 
POSTMANS PARK


Postmans Park wije się pomiędzy budynkami mieszkalnymi a kościołem i znajduje się na terenie dawnego cmentarza, który, obecnie uporządkowany, pełni funkcję cichego skweru. Niech nie zdziwią Was stare płyty nagrobne ułożone przy murze, ponieważ w Wielkiej Brytanii zachowywanie ich było popularną praktyką. Niektóre pochodzą aż z XVIII wieku!


Postmans Park, Londyn
 

W parku jest wyjątkowe miejsce pamięci zwykłych ludzi, którzy wykazali się niezwykłym zachowaniem i zginęli ratując życie innym – Pomnik Heroicznego Poświęcenia. Stworzył go wiktoriański artysta George Frederic Watts w roku 1900.


Postmans Park, Londyn
(źródło: http://www.postmanspark.org.uk)


Pomnik tworzą tablice umieszczone pod zadaszoną galerią. Krótkie informacje, które są na nich zamieszczone wywołują silne emocje. Jest na przykład opisany 10 latek, który utonął niedaleko London Bridge próbując ratować kolegę młodszego od siebie czy Alice Ayres, 26 latka, która uratowała troje siostrzeńców z płonącego domu. Tablice były dodawane też w latach późniejszych. Ostatnia mówi o mężczyźnie, który w 2007 r. uratował tonącego chłopca.

Ten zakątek wydaje się przesiąknięty emocjami osób, które poświęciły swój czas na przeczytanie tablic i pozostawiły tam swoją myśl o tych zwykłych i jednocześnie niezwykłych bohaterach.

Park znajduje się w pobliżu Museum of London (EC1A 7BT).


Jedna z tablic pamiątkowych w Postmans Park, Londyn
19 letnia Amelia Kennedy zginęła
ratując swoją siostrę z płonącego domu w 1871 r. 

 


HAMPSTEAD PERGOLA


Ogród z pergolą powstał jako prywatny na początku XX w., stworzony przez bogatego wizjonera i właściciela pobliskiego dworu. Pergola zlokalizowana jest w parku Hampstead Heath (NW3 7EX).

Poniższe zdjęcia wykonywane były w pierwszej połowie wiosny. Gdy zieleń obrasta mury naruszone zębem czasu, pergola prezentuje się niezwykle ciekawie. Jednak później, gdy zakwitnie fioletowa wisteria - wygląda wprost niesamowicie pięknie.


Hampstead Pergola, Londyn


Hampstead Pergola, Londyn

Hampstead Pergola, Londyn


 

ST JAMES’S SQUARE


St James’s Square jest prywatnym parkiem właścicieli okolicznych mieszkań, którzy płacą składki na jego utrzymanie, ale w dni robocze do godziny 16.30 jest udostępniony publicznie. Warto wstąpić na ten skwer, ponieważ charakteryzuje się prostym pięknem, a w jego zakamarkach można napotkać rośliny pochodzące z terenów śródziemnomorskich, jak palma czy bananowiec.

Skwer powstał w drugiej połowie XVII wieku. W 1808 r. umieszczono w nim pomnik króla Williama III.

Jego postcode to SW1Y 4LE.


St James's Square, Londyn


Widok na St James's Square w Londynie około 1752 r.,
kiedy zabudowa wokół placu nie była tak gęsta
(źródło: domena publiczna)


Wszystkie powyższe zielone tereny prezentują się bardzo ładnie, ale najpiękniej jest, gdy słońce prześwieca przez zielone liście, niezależnie od pory roku.


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

gdzie jest jeszcze więcej ciekawostek!