Wystawa Skarby Biblioteki Brytyjskiej w Londynie – raj dla bibliofila

Odkryj historie, które kształtują świat
- reklama stałej wystawy "Treasures of the British Library" w Londynie


Stała wystawa Treasures of the British Library, czyli Skarby Biblioteki Brytyjskiej to istny raj dla bibliofila. Określenie „bibliofil” pochodzi od greckiego biblos – książka oraz phileo – kocham i oznacza… oczywiście, że miłośnika książek(!), który nie tylko lubuje się w samym zbieraniu, ale zna ich wartość kolekcjonerską lub ściśle tematyczną z interesującego go zakresu. Jeśli jesteś takim waśnie czytelnikiem i interesujesz się historią lub czytelnictwo jest Twoją pasją albo po prostu lubisz ciekawostki, to Biblioteka Brytyjska w Londynie czeka na Ciebie!


Brama The British Library, Londyn


Ach, cóż tam można zobaczyć! Prawdziwe skarby - i to na własne oczy - a nie jako fotografie w książkach czy w Internecie. Nie tylko inkunabuły (czyli książki wydrukowane do 1501 roku), ale i starsze, przepisywane przez mnichów manuskrypty i bogato zdobione księgi. Warto przyjrzeć się poszczególnym eksponatom. Nie jeden z nich oprawiony jest w deseczki jako okładki (to stąd i dziś czytujemy książki „od deski do deski’). Zaskoczeniem mogą być kartki pergaminu wykonywanego ze skóry młodych zwierząt, które były - i są nadal - białe jak papier!


Fragment ulotki reklamujący wystawę
Skarby Biblioteki BrytyjskiejNajciekawsze eksponaty wystawy "Skarby Biblioteki Brytyjskiej":


Biblia Gutenberga – pierwsze profesjonalne wydanie w Europie księgi wydrukowanej za pomocą ruchomej czcionki i z niezwykle estetycznym dopracowaniem. Zdumiewa jej wielkość!


Kartka ze sklepiku z pamiątkami w British Library
przedstawiająca jedną z kart Biblii Gutenberga


Magna Carta z 1215 roku - niezwykle ważny dokument ograniczający władzę monarszą podpisany przez angielskiego króla Jana bez Ziemi; po raz pierwszy ustanowił zasadę że wszyscy, w tym sam król, podlegają prawu (uznawana jest za początek brytyjskiej demokracji); a także inne dokumenty historyczne.

Pierwsze Folio Szekspira (Shakespeare’s First Folio) – zbiór dzieł wydrukowany kilka lat po śmierci dramaturga. Bez tej księgi zapomnianych byłoby dla świata wiele sztuk!

Rękopisy pisarzy: „szalone” i pełne skreśleń pismo Dickensa; spisana drobniutkim maczkiem przez Charlotte Bronte opowieść wymyślona za młodu z jej bratem; list Jane Austin, której często umykała interpunkcja.


Specjalna, przenośna biureczko-skrzynka do pisania należąca do Jane Austen
żródło: strona internetowa Biblioteki Brytyjskiej www.bl.uk


•  Rękopisy muzyczne - dzieła zapisywane przez wielkich kompozytorów takich jak Mahler, Debussy, Mozart; skomplikowane nuty Chopina i Bacha czy zamaszyste Beethovena.


Rękopis oratorium "Mesjasz" Händla z 1741 roku,
z którego pochodzi znane na całym świecie "Hallelujah"
żródło: bl.co.uk


Rękopisy podróżnicze, mapy oraz księgi dotyczące fauny i flory z przepięknymi rysunkami.

• Księgi z Azji, która wyprzedzała Europę o kilka wieków(!) w zakresie rozwoju piśmiennictwa, papieru i druku.

Antyczne tabliczki! 

 

Wszystkie eksponaty przechowywane są w szklanych gablotach, ale jest możliwość „przekartkowania” wielu z nich na monitorach dotykowych. Skany wykonane są technologią, dzięki której podczas przewracania stron np. „Bestiariusza Średniowiecznego”, w którym ilustracje częściowo pokryte są złotem, błyszczą one jak w rzeczywistości.


Informacje praktyczne:

Wystawa jest darmowa.

Ze względu na unikalność i wartość eksponatów (nie tylko finansową, ale jako dziedzictwo kulturowego) stosowane są środki ostrożności w celu zapobieżenia degradacji książek.

Nie wystawianie ich na ostre światło jest jednym z nim. W sali panuje półmrok i nie można robić zdjęć eksponatom, nawet bez lampy błyskowej. Dyskretni pracownicy pilnują respektowania tego zakazu. W pomieszczeniu utrzymywana jest temperatura pomiędzy 17 a 19 stopni C° oraz względna wilgotność powietrza 50-60 %.

 

Wnętrze galerii "Skarby Biblioteki Brytyjskiej"
źródło: bl.co.ukevents/treasures-of-the-british-library


Warty zwiedzenia jest cały budynek biblioteki. Na korytarzach poszczególnych pięter można zobaczyć kilka dodatkowych ciekawych eksponatów, jak średniowieczną szafkę na manuskrypty czy maszynę Enigma.


Dawna prasa do drukowania znaczków pocztowych
w British Library, Londyn


Fontanna wewnątrz British Library, Londyn


Na parterze znajdują się dwa sklepy. W jednym można zakupić pamiątki związane z biblioteką, a drugi to mała księgarnia z przepięknymi i ciekawymi wydaniami książek.


Księgarnia w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie


Adres: The British Library, 96 Euston Road, NW1 2DB Londyn

 

Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!