Przedstawienie muzyczne „Pride & Prejudice* (*sort of)” – dowcipna wariacja na temat „Dumy i uprzedzenia”


Artykuł dotyczy sztuki, która była grana w Londynie do lutego 2022 r.

--------------------

Powieść Duma i uprzedzenie autorstwa Jane Austen napisana w latach 1796-97, a wydana w roku 1813 jest jedną z najbardziej znanych i lubianych książek z kanonu literatury angielskiej.

Dzięki swej popularności doczekała się niezliczonej liczby adaptacji ekranowych i literackich, w tym nawet tak dziwacznej jak Duma i uprzedzenie i zombie.

Jane Austen była niezwykle bystrą i krytyczną obserwatorką życia publicznego nie pozbawioną poczucia humoru. Cechowała ją spostrzegawczość i umiejętność wnikliwej oceny ludzi. Jej powieści są uniwersalne w płaszczyźnie międzyludzkich relacji - trafne i zawsze aktualne.

 

W Pride & Prejudice* (*sort of) czyli Coś w rodzaju "Dumy i uprzedzenia" ciąg zdarzeń jest zgodny z fabułą książki, ale sztuka została pozbawiona sztywnej warstwy konwenansów charakteryzujących społeczeństwo przełomu XVIII i XIX wieku. Bohaterowie przeklinają i piją alkohol zamiast siedzieć sztywno i konwersować. Choć występują w kostiumach z epoki regencji, to ich maniery nie przystają do niej, bo ze swoją swobodą w zachowaniu są bliższe naszym czasom.


"Pride & Prejudice* (*sort of)", West End, Londyn
(źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/prideandprejudicesortof)


Książka Duma i uprzedzenie to opowieść o pięciu siostrach, ale na scenie pięć aktorek kreuje łącznie 18 postaci! I kobiecych, i męskich, a wychodzi im to znakomicie! Emocje na scenie są tak realne, całość tak zgrabnie skonstruowana, dowcipy tak zręcznie wkomponowane, że ogólny odbiór jest pozytywny – zachwycający i radosny. A wrażenie to pozostaje jeszcze długo po wyjściu z teatru, co objawia się uśmiechem na twarzy na wspomnienie o przedstawieniu.

Słowo wariacja w tytule tego artykułu nie jest przypadkowe i nie oznacza jedynie tego, że jest to modyfikacja powieści, ale wskazuje, że sztuka została napisana, a spektakl zrealizowany i zagrany z szaloną wręcz werwą.

Genialność sztuki polega na magicznych przemianach. Z reguły niewidoczna służba tutaj jest narratorem całej historii. Służąca w zawrotnie szybki sposób potrafi stać się panem Bingley - po prostu narzucając kostium na skromną halkę. Konsekwentnie udaje się to dzięki niesamowitemu zgraniu zespołu. Jest też dowodem różnorodnych umiejętności aktorskich wszystkich pięciu odtwórczyń.

Zaskakujący i dowcipny jest pomysł na postać ojca, pana Bennetta, ale to trzeba zobaczyć samemu!


"Pride & Prejudice* (*sort of)", West End, Londyn
(źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/prideandprejudicesortof)


Sztuka jest pełna gagów sytuacyjnych, żartów i humorystycznych nawiązań do powieści.

Na przykład powieściowa Lady Catherine de Bourgh tutaj nosi się na czerwono i okazuje się mieć bratanka Christophera, podczas gdy w rzeczywistym świecie Chris de Burgh śpiewa piosenkę Lady in Red. Na scenie również jest wykonywana!

Wszystkie aktorki są uzdolnione muzycznie – grają na instrumentach i mogą poszczycić się pięknymi głosami. Śpiewają piosenki z podkładem karaoke. Przedstawienie zawiera kilka muzycznych hitów z drugiej połowy XX w. Na przykład Elizabeth daje znać panu Darcy'emu o tym, co o nim myśli piosenką You’re so Vain (Jesteś tak próżny, oryginalnie wykonuje ją Carly Simon). Regencja w połączeniu z popkulturą daje komediowy efekt!


"Pride & Prejudice* (*sort of)", West End, Londyn
(źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/prideandprejudicesortof)Zespół pochodzi ze Szkocji i po raz pierwszy sztuka została zagrana w Tron Theatre w Glasgow w 2018 w roku. Z tego względu można w przedstawieniu usłyszeć północny, bardziej szorstki sposób wymowy języka angielskiego niż londyński oraz niejednokrotnie regionalny akcent (z Glasgow, Edynburga, Manchesteru, West Yorkshire). Nadaje to specyficznego uroku: jest w przedstawieniu elementem jednocześnie zaskakującym i ciekawym. Służy też budowaniu postaci.

 

Autorką sztuki Pride & Prejudice* (*sort of) oraz współreżyserką przedstawienia jest Isobel McArthur, która również wspaniale gra matkę i pana Darcy'ego.


Isobel McArthur - druga od lewej
w "Pride & Prejudice* (*sort of)"
(źródło zdjęcia: https://www.thereviewshub.com/pride-prejudice-sort-of-criterion-theatre-london/)

 


W czasach Jane Austen przyszłość młodych kobiet uzależniona była od mężczyzn. Nieruchomości ich ojca i związane z nimi przychody nie należały się żadnej z córek. Z tego też względu konieczne było, aby siostry Bennett znalazły sobie mężów. Jednak nie było to proste w przypadku Elizabeth, dziewczyny o bystrym umyśle i ciętym języku. 

A dziś spektakl odtwarzają w całości kobiety, które samostanowią o sobie i mogą cieszyć się wolnością wyboru.

Cofając się myślą w czasie jeszcze bardziej - do początków teatru, jakże znamienna jest ta sztuka w porównaniu do antycznej zasady, która mówiła, że jedynie mężczyźni mogli odgrywać teatralne role, w tym też kobiece.

Powieści Jane Austen za jej życia były publikowane anonimowo ze względu na jej płeć. Isobel McArthur w przedmowie do papierowego wydania swojej sztuki zwraca uwagę na fakt, jakie ma szczęście żyć w czasach, gdy oficjalnie może podpisywać się pod swoją pracą i z szacunkiem oraz wdzięcznością wskazać autorkę oryginału.


Książka - sztuka "Pride & Prejudice* (*sort of)"


Bilety na Pride & Prejudice* (*sort of) należą obecnie (listopad 2021) do najtańszych na londyńskim West Endzie, więc tym bardziej warto wybrać się na nie. Już sam fakt, że przedstawienie to trafiło na deski centrum komercyjnych teatrów Wielkiej Brytanii, świadczy, że jest zrealizowany na wysokim poziomie.


Criterion Theatre, Piccadilly Circus, Londyn


Spektakl grany jest w Criterion Theatre, który znajduje się tuż obok „pomnika Erosa” na Piccadilly Circus. Jest to wiktoriański, nietypowy teatr, ponieważ jego scena znajduje się w podziemiach. Wewnątrz jednak nie jest to odczuwalne. Choć kiedyś było, gdy oświetlano je gazowo, co stwarzało niebezpieczeństwo toksycznych oparów i do środka trzeba było pompować powietrze. Dziś czuć jedynie jego niesamowitą atmosferę.

Scenografia przedstawienia nie jest bogata, ale wnoszone eksponaty i niezwykłe oświetlenie nadają jej wspaniałej różnorodności.

 

Scenografia spektaklu "Pride & Prejudice* (*sort of)"
w Criterion Theatre, Piccadilly Circus, Londyn

Wnętrze Criterion Theatre, Piccadilly Circus, Londyn

Bar w Criterion Theatre, Piccadilly Circus, Londyn

Widownia w Criterion Theatre, Piccadilly Circus, Londyn


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!