Z Londynu do Paryża pociągiem w 2 godziny


Londyn i Paryż to dwa miasta - potęgi. Stolice niezbyt odległych od siebie krajów, które kiedyś często były w stanie wojny i do dziś konkurują na arenie międzynarodowej.


Dla osób mieszkających lub przebywających dłużej w Londynie i okolicach ciekawą opcją na krótki wypad jest zwiedzenie Paryża, do którego można się szybko dostać pociągiem Eurostar. Mknie on z szybkością do 320 km/h. Jedna z jego tras jest pomiędzy stacjami St Pancras International w Londynie a Gare du Nord w Paryżu. Podróż trwa dokładnie 2 godziny i 15 minut. 


Zakup biletów

Bilety na szybki pociąg kupujemy na stronie: https://www.eurostar.com/uk-en.

Warto poczekać na promocje, które pojawiają się co sezon, bo wtedy bilety są w najbardziej korzystnych cenach - najtańsze po £29-39. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że te najniższe ceny nie dotyczą najpopularniejszych dni tygodnia i godzin odjazdu.

Faktem jest, że bilety lotnicze można trafić tańsze, ale wtedy trzeba wydać dodatkowe pieniądze oraz stracić czas na dojazd z lotniska do miasta. Jest to zawsze minimum dodatkowe dwa razy po jednej godzinie.


Odjazd

Przewoźnik proponuje przybycie na stację od półtorej do dwóch godzin przed odjazdem pociągu. W środku tygodnia w godzinach rannych - jedna godzina i 10 minut okazało się wystarczające. 


Poczekalnia stacji St Pancras International
w Londynie


Ogromnym plusem jest fakt, że choć procedura jest taka jak przed wejściem do samolotu, czyli kolejka do okazania dokumentów, to przed odjazdem są one sprawdzane najpierw przez celników jednego kraju i zaraz potem drugiego. Zatem gdy dojedzie się do celu, to bez jakiejkolwiek kontroli od razu wychodzi się z pociągu na stację, która jest w mieście, a nie tak odległa jak wiele lotnisk zlokalizowanych na obrzeżach miast.


Peron na stacji St Pancras International w Londynie;
wnętrze pociągu Eurostar,
powitanie na stacji Gare du Nord w Paryżu
(Bienvenue znaczy Witamy)


Bagaż

Można wziąć ze sobą:

- bagaż podręczny,

- 2 duże bagaże, przy czym najdłuższy bok nie może mieć więcej niż 85 cm.

Nie ma limitu ciężaru, aczkolwiek swoje torby trzeba samemu unieść, bo na stacjach nie ma wózków ani obsługi pomagającej w noszeniu.

Wszystkie bagaże bierze się ze sobą do pociągu, gdzie są wydzielone na nie miejsca. Zatem na stacji docelowej nie trzeba już na nie czekać (kolejna oszczędność czasu).

Co ważne, nie ma limitu ilości płynów, więc można przywieźć ze sobą np. paryskie perfumy.

Dodatkowe informacje na temat bagażu można znaleźć tutaj: https://www.eurostar.com/uk-en/travel-info/travel-planning/luggage.


Informacja - co można wnieść na pokład pociągu z Paryża


Przyjazd

Stacja pociągowa Gare du Nord znajduje się na północnym wschodzie Paryża i stamtąd jest tylko około 35 minut komunikacją miejską do wieży Eiffla oraz jedynie 20 minut na nogach do Bazyliki Sacre-Ceur na Montmarcie.

Paryż nie jest tak wielki i rozległy jak Londyn, w którym wszędzie jest daleko.


Rejon Montmartre, ParyżUwaga!

Pomimo niewątpliwych plusów podróży pociągiem, jest pewien minus, o którym należy wspomnieć. Są nim toalety, które już w połowie drogi bywają zapchane i mają niemiły zapach, zatem trudno jest z nich skorzystać. Najlepiej zatem używać ich na początku podróży lub na stacji.


Filmik pokazuje, co widać z okna pociągu Eurostar przy prędkości około 300 km/h (zupełnie jej się nie odczuwa!).


Język

W wielu poradnikach można przeczytać, że Francuzi niechętnie mówią po angielsku, nawet jeśli go znają. Jeśli jednak nie znacie języka francuskiego, to nie martwcie się. W Paryżu właściwie we wszystkich restauracjach i hotelach obsługa zna angielski, a ludzie na ulicy pytani o drogę starają się pomóc najlepiej jak mogą. Warto jednak przyswoić sobie podstawowe wyrażenia, jak 'dziękuję', 'dzień dobry' czy 'gdzie jest...?'. Dobrze jest też mieć papierową mapę.


ParyżPowyższe zdjęcia pokazują piękno niektórych miejsc w Paryżu. Ale uwaga! Istnieje coś takiego jak syndrom paryski ogarniający osoby bardzo podekscytowane faktem planowanej pierwszej wizyty w tym mieście i późniejszym zderzeniem się z rzeczywistością. Może okazać się bowiem, że Paryż nie spełnia oczekiwań -  romantycznych wyobrażeń stworzonych na bazie literatury i filmów. Osobom znającym i lubiącym Londyn, który również ma przebogatą ofertę atrakcji (a nawet szerszą), nie jest trudno o stanie się ofiarą tego syndromu.

Proszę się jednak nie martwić, bo faktem jest jednak, że Paryż jest ciekawy, intrygujący i z bogatą historią, zatem każdy może znaleźć w nim niesamowite miejsce, w którym będzie czuł się wspaniale.


Filmik - ładna muzyka na żywo przy katedrze Notre Dame w Paryżu


Bon voyage!


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij w link)

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!