Niepoprawny Tuwim na Scenie Polskiej UKSpektakl kabaretowy "Tuwim wspaniały i niepoprawny" ScenyPolskiej UK to okazja do doświadczenia geniuszu tego artysty, jego żywiołowości i przewrotnego humoru, które powodują wybuchy śmiechu całej widowni! Ogromnym plusem są również zaskakująco aktualne treści, choć tworzył je około 100 lat temu.


Julian Tuwim jest powszechnie znanym poetą, ponieważ jego wiersze dla dzieci czytane już we wczesnej młodości każdego Polaka to nie tylko szkolny obowiązek, ale i wielka przyjemność.

Twórczość tego artysty dla dorosłych to dorobek w szeroko rozumianym słowie pisanym. Jedynymi z najbardziej znanych jego utworów są np. "Kwiaty polskie" i "Do prostego człowieka". 

Dziś poezja jest dziedziną niszową. Społeczeństwo ma szybki dostęp do bardziej zróżnicowanych bodźców dających, nie tylko estetyczne, wrażenia: telewizja, aktualne wiadomości w internecie, okazyjne bilety lotnicze dające możliwość zobaczenia odległych zakątków świata... Łatwość, dostępność i emocje to słowo-klucz dla wszystkiego, co staje się popularne i lubiane.

Natomiast sztuki piękne bywają niełatwe i wymagają większego zaangażowania: zasłuchania w muzykę, zapatrzenia w detale obrazu, zaczytania w tekst.

Czy zatem poezja to sztuka elitarna czy jednak może bawić wszystkich? Dobre pytanie i od razu odpowiedź. Poezja nie musi oznaczać poważnej i trudno zrozumiałej treści. Nie musi być li tylko liryczna czy nastrojowa. Może wybuchać śmiechem, zaskakiwać, a nawet oburzać odwagą! 


Julian Tuwim w wieku około 19 lat.
Jego charakterystycznymi zewnętrznymi cechami był
orli nos i duża "myszka" na lewym policzku oraz...
ogień w oczach. Dzięki niemu oraz wielkiemu temperamentowi
był uważany za przystojnego i atrakcyjnego 


Julian Tuwim tworzył również takie właśnie teksty rozrywkowe. Szokował społeczność już wieku 24 lat. Na przykład wierszem "Wiosna", który ukazał się w bardzo małym, studenckim nakładzie w 1918 r., a wywołał istną aferę, o której rozpisywały się różne czasopisma. I choć nie był to utwór wybitny, to dzięki temu nazwisko młodego poety poznane zostało w kraju, co "dało kopa" jego poetyckiej karierze. "Wiosna" była kontrowersyjna, a Tuwima oskarżano o deprawowanie młodzieży. Jak pisano, wiersz odarł poezję z piękna. Oto fragment:

Wiosna!!! Patrz, co się dzieje! Toć jeszcze za chwilę

I rzuci się tłum cały w rui na ulicę!

Zośki ze szwalni i z pralni, "Ignacze", Kamile!

I poczną sobą samców częstować samice!


Koledzy-poeci z grupy Skamandrytów, m. in. Tuwim, Słonimski, Iwaszkiewicz i Lechoń w ramach założonego przez siebie klubu "Pod Pikadorem", który rewolucjonizował poezję wyprowadzając ją z salonów, prowadzili wieczorki literackie oraz... artystyczne prowokacje. Na przykład w teatrze głośno ośmieszali sztuki o niskim poziomie. Bywało, że interweniowała policja!

Ich poezja oraz zachowanie wzbudzały i podziw, i zgorszenie. Nauczyciele gimnazjalni zabraniali uczniom brania udziału w wieczorach autorskich Tuwima, co oczywiście przekornie było najlepszą zachętą.

Jednak w okresie międzywojennym nie tylko taka śmiała i swobodna twórczość była na topie, aczkolwiek kabarety rewiowe święciły triumfy. Był to czas, gdy wydawane tomiki poezji bardzo dobrych i znanych współczesnych twórców sprzedawały się w Polsce w nakładach 5-6 tysięcy egzemplarzy. Dziś taka sprzedaż dotyczy autorów nagrodzonych na najważniejszych konkursach oraz lubianych, ale już zmarłych. Wydawnictwa z reguły wypuszczają tomiki poezji do 1000 egzemplarzy.


Lechoń, Tuwim, Wierzyński, Iwaszkiewicz, Słonimski, 1926 r.
Choć panowie są na zdjęciu poważni, to mieli ogromne poczucie humoru,
uwielbiali absurd i robienie żartów kolegomTuwim świetnie zarabiał na swoich tekstach, głównie na pisanych dla teatrów kabaretowych, np. "Qui Pro Quo". Przez jakiś czas miał wyłączność na pisanie dla Hanki Ordonówny i tak "Miłość ci wszystko wybaczy" oraz "Pierwszy znak" to jego właśnie utwory.

Ciekawostką jest, że Julian Tuwim prezentował swoje własne wiersze bardzo je przeżywając. Żywo gestykulował i wręcz zatracał się w pasji zamykając oczy podczas deklamacji. Wychodziło mu to prosto i brzmiało naturalnie. Posiadał i łatwość prezentacji swojej twórczości, i łatwość jej tworzenia.

Tadeusz Boy-Żeleński stwierdził, że Tuwim pisze "tak od niechcenia lewą ręką" teksty, "od których sala trzęsie się ze śmiechu".

Okazję do przeżycia tego na własnej skórze daje spektakl "Tuwim wspaniały i niepoprawny", który jest obrazem geniuszu tego artysty, jego żywiołowości i przewrotnego humoru. Jest to też próbą przedstawienia jego wszechstronności pisarskiej i ... trudnej do jednoznacznego określenia osobowości. Ogromnym plusem są również zaskakująco aktualne treści, choć Tuwim żył w latach 1894-1953! 

Pewnego dnia siedząc przed południem z kolegami w zakopiańskiej knajpie napisał na serwetce: "Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą", a po południu zmarł. Uwielbienie zabawy słowem i jego znaczeniem nie opuszczały go do końca.

"Talent Jego graniczył z geniuszem. Był ogniem, który Go spalił". Tak napisał sam Leopold Staff, najpierw mistrz, a potem przyjaciel Tuwima.


Spektakl kabaretowy "Tuwim wspaniały i niepoprawny" został stworzony przez Scenę Polską UK. Jest to grupa teatralna działająca w londyńskim POSKu (Polski Ośrodek Społeczno Kulturalny) przy King Street w Londynie. Za najważniejsze zobowiązanie stawia sobie mistrzowską jakość wykonania oraz promocję polskiej sztuki. Ważnym aspektem jest w tym teatrze współpraca i wzajemne wspomaganie się aktorów podczas realizacji projektów. Stanowią oni swoistą twórczą rodzinę, jak sami o sobie mówią. To właśnie zgranie zespołu, talent każdego aktora oraz twórcy i dobrze przemyślany repertuar przekuwają się na najwyższą jakość, którą odbiorca może ocenić delektując się przedstawieniem.

Warto śledzić fanpage na Facebooku, by wiedzieć, jakie przedstawienia planuje ScenaPolska UK i na które warto się wybrać: https://www.facebook.com/ScenaPolska.UK (tam też można znaleźć przekierowania do zakupu biletów). 

ScenaPolska UK jest organizacją charytatywną, co oznacza, że finansowana jest z różnych źródeł: ze sprzedaży biletów oraz z datków. Aby wesprzeć tę wartościową działalność można skorzystać z tego linka: https://www.scenapolska.uk/index.php/patroni-przyjaciele
Zapraszając na spektakl ScenaPolska UK tak go reklamuje:

Rzecz wyjątkowa, magiczna i podniecająco niepoprawna pod każdym względem!

Tak jak wyjątkowy i niepoprawny był Julian Tuwim, a jego twórczość w wielkiej mierze niemal magiczna.Scenariusz i Reżyseria: Helena Kaut-Howson

Współpraca dramaturgiczna: Iwona Załuska

Scenografia: Beata Barton-Chapple 

Kompozycje i aranżacje: Daniel Łuszczki, w wykonaniu zespołu pod jego kierownictwem


Obsada:

Magdalena Włodarczyk-Sroka,

Joanna Kańska, 

Wojciech Piekarski, 

Dorota Zięciowska,

Dominik Mironiuk (gościnnie), 

Łukasz Zaplotny, 

Jarosław Redestowicz, 

Beata Nieciuk


Zespół ScenaPolska UK


Warto polubić profil
Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij w link)
gdzie jest jeszcze więcej ciekawostek!Źródła:

1. Mariusz Urbanek, "Tuwim wylękniony bluźnierca", Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2013

2. Strona internetowa Sceny Polskiej UK https://www.scenapolska.uk/ (dostęp 13.02.2024)

3. Anna Kilian, artykuł "Po Nike nakład tomiku Jerzego Jarniewicza wyczerpany. Jednak poezja to nisza rynku", www.press.pl (dostęp 13.02.2024)

4. Karolina Sulej, artykuł "Czy ktoś jeszcze czyta i pisze wiersze? Poezja dostała "policzek od rynku, ale żyje w internecie", www.natemat.pl (dostęp 13.02.2024)