Operacja London Bridge, czyli co się stanie, gdy umrze królowa

 

Królowa Elżbieta II
(źródło: domena publiczna)


Uwaga! Artykuł był pisany w czerwcu 2021 na bazie planów, które po śmierci królowej (we wrześniu 2022) były jeszcze modyfikowane.


OPERACJA LONDON BRIDGE

Na okoliczność śmierci najstarszych członków brytyjskiej rodziny królewskiej zawczasu opracowany jest plan. Operacje te mają obecnie kryptonimy związane z mostami. I tak plan na wypadek śmierci Filipa księcia Edynburga nazywał się Operacja Forth Bridge (wiszący most kolejowy w Szkocji), natomiast Operacja Menai Bridge (most wiszący w Walii) dotyczy następcy tronu Karola księcia Walii.

Operation London Bridge to plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II. Przygotowania do tego zdarzenia trwają od lat 1960’, czyli od kiedy miała ona około 40 lat.

Planowanie z dużym wyprzedzeniem jest o tyle ważne, że działania następujące po tak istotnym wydarzeniu obejmują zaangażowanie różnych instytucji rządowych, kościelnych i militarnych. Do Londynu zjadą się oficjele z wielu krajów świata oraz prawdopodobnie duża część brytyjskiego społeczeństwa.

Nie może być zatem mowy o ewentualnym chaosie, niedopatrzeniach czy uchybieniach. Cyklicznie odbywają się spotkania mające na celu dopracowanie i… wypróbowanie tych planów. Niektóre decyzje podjęła już sama królowa. 

 

Śmierć Elżbiety II nie będzie zaskoczeniem z uwagi na jej słuszny wiek, ale na pewno będzie to wydarzenie na skalę światową.

 

GDY NASTĄPI DZIEŃ ŚMIERCI KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

W dzień śmierci królowej jej prywatny sekretarz niezwłocznie prześle wiadomość premierowi. Jej treść ma brzmieć: LONDON BRIDGE IS DOWN. W tym momencie premier uruchomi realizację planu. Specjalna komórka Biura Spraw Zagranicznych w pierwszej kolejności powiadomi zabezpieczoną linią rządy 15 krajów, w których Elżbieta jest królową (są to np. Australia, Nowa Zelandia, Kanada), a następnie kolejne kraje brytyjskiej Wspólnoty Narodów, których jest zwierzchnikiem oraz liderów innych krajów świata.

Na bramie Pałacu Buckingham od razu zostanie wywieszona informacja o śmierci królowej.

W tym czasie zostanie też zaalarmowane brytyjskie państwowe medium BBC oraz inne z całego świata poprzez system alarmowania radiowego. Główne media informacyjne są przygotowane na taką okoliczność – zawczasu skonstruowane są filmy dokumentalne. W studiach stacji radiowych jest specjalne niebieskie światło, które zapala się tylko wtedy, gdy umrze członek królewskiej rodziny. Wtedy prowadzący mają obowiązek zmienić ton muzyki na spokojniejszy i przygotować się do podania wiadomości. Wszystkie programy na kanałach BBC zostaną wstrzymane. W największych stacjach telewizyjnych zawsze przygotowane są czarne ubrania, w które przebiorą się prezenterzy. Tradycyjny czerwony kolor logo BBC zostanie zmieniony na czarny.

 

Posłowie zostaną wezwani do Londynu i w ciągu kilku godzin odbędzie się specjalne posiedzenie. Parlament złoży przysięgę nowemu królowi(!), ponieważ w momencie śmierci władcy, na tron wstępuje jego następca. Jest nim książę Karol, który wygłosi w tym dniu w transmisji na żywo swoją pierwszą królewską przemowę. W Hyde Parku wystrzeli 41 dział jako salut królowi. Jeśli obecny książę zachowa swoje imię, to zostanie Karolem III.


Następca tronu książę Karol
(źródło: domena publiczna)


Sklepy i zakłady pracy najprawdopodobniej zostaną zamknięte szybciej, aby ludzie mogli wrócić do domów w ramach oficjalnej żałoby.

 

Jeśli królowa umrze dużej odległości od Londynu, np. w zamku Balmoral w Szkocji, to trumna będzie przewieziona do Katedry św. Idziego w Edynburgu (St Giles’ Cathedral), gdzie zostanie odprawione nabożeństwo żałobne, a następnie będzie przetransportowana pociągiem do Londynu. Jeśli stanie się to poza granicami Wielkiej Brytanii, to zostanie użyty samolot Królewskiej Eskadry. Wyląduje na lotnisku RAF w dzielnicy Northolt i stamtąd trumna zostanie przewieziona samochodem do Pałacu Buckingham.

 

PRZED POGRZEBEM

4 dni po śmierci królowej trumna zostanie przeniesiona w wojskowej procesji z pałacu Buckingham do Westminster Hall, gdzie będzie na katafalku przez kolejne 4 dni. Najpierw wyrazy szacunku i hołd oddadzą królowej członkowie jej rodziny oraz dostojnicy, a następnie drzwi zostaną otwarte dla społeczeństwa. Najprawdopodobniej setki tysięcy ludzi ustawi się w kolejce.

 

POGRZEB

Pogrzeb odbędzie się od 9 do 12 dni po zgonie. W Zjednoczonym Królestwie będzie to dzień wolny od pracy.

O godzinie 11 kuranty na wieży Elizabeth Tower, w której jest dzwon Big Ben wygrają melodię i kraj pogrąży się ciszy.

Trumna zostanie przeniesiona do Westminster Abbey (Opactwa Westminster), gdzie 2000 specjalnie zaproszonych gości pochyli swoje głowy. Po mszy żałobnej trumna zostanie przetransportowana do zamku Windsor i ostatecznie do kaplicy św. Jerzego, gdzie spoczywa wielu członków monarszych rodzin, m.in. pochowany jest tam małżonek królowej książę Filip, jej ojciec król Jerzy VI oraz Elżbieta królowa-matka.

 

POTEM

W ciągu kilku miesięcy nastąpią zmiany w kraju.

W treści hymnu narodowego słowo Queen (królowa) zostanie zastąpione słowem King (król).

Będą drukowane nowe monety z wizerunkiem kolejnego władcy, a stare będą systematycznie wycofywane. To samo stanie się ze znaczkami pocztowymi, paszportami, mundurami policji i wojska. Kolejne pojawiające się czerwone skrzynki na listy będą z nowym monarszym inicjałem.

 


Odejście Elżbiety II przyniesie wiele zmian nie tylko w Wielkiej Brytanii. Niektórzy przewidują, że jej odejście zachwieje trwałością monarchii. Niewątpliwie będzie to koniec pewnej ery. 

Jak napisał Andrew Marr w biografii Elżbiety II pod tytułem „Prawdziwa królowa”:

Pewnego dnia jej zabraknie. A kiedy nadejdzie ten dzień, w środku brytyjskiego życia powstanie wyrwa iście królewskiej wielkości.


I tak się stało 8 września 2022 r., kiedy królowa Elżbieta II zmarła.

------------------

Za co Brytyjczycy kochali Elżbietę II - przeczytajcie TUTAJ

-------------------


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!