Christmas markets - jarmarki bożonarodzeniowe w Londynie

London Christmas Markets - jarmarki bożonarodzeniowe w Londynie


Stragany na ulicach, obok świetlnych iluminacji, pojawiające się w pierwszej połowie listopada nadają miastu świąteczno-noworoczną atmosferę. Jarmarki to idealne miejsca tak na spotkania z przyjaciółmi, jak i na spokojne delektowanie się nimi w pojedynkę.

W Londynie każdy stały, całoroczny targ zostaje w tym czasie specjalnie przyozdobiony, a stoiska wzbogacają się o szerszą ofertę, taką jak ozdoby choinkowe, grzane wino (mulled wine) i bożonarodzeniowe smakołyki oraz masę pomysłów na upominki. Inne rozstawiane są tymczasowo ubarwiając Londyn i nadając mu dodatkowej magii. Można do nich wstąpić po prostu w trakcie spaceru. Jedynym płatnym jarmarkiem świątecznym od 2021 r. jest Winter Wonderland.

 


WINTER WONDERLAND


Winter Wonderland 2021/2022, Londyn
(źródło zdjęć: www.visitlondon.com)


Winter Wonderland rozstawiony na czas zimowy w Hyde Parku jest nie tyle największym jarmarkiem w Londynie, co wielkim, zimowym lunaparkiem. Oferuje najszerszy zakres rozrywek, ponieważ są tam m. in. karuzele, w tym atrakcje ekstremalne, strzelnice, lodowisko, cyrk (to wszystko dodatkowo płatne), a także bawarska sala biesiadna i niezliczona liczba stoisk ze świątecznymi upominkami.
Od 2021 roku wstęp na Winter Wonderland jest biletowany. Wolne terminy i ceny można sprawdzić i zarezerwować TUTAJ.


Winter Wonderland 2021/2022, Londyn
(źródło zdjęcia: @plichta33 - polecany profil na Instagramie)


Adres: Hyde Park, Londyn

W sezonie 2021/2022 czynny do 3.01.2022 r.


SELFRIDGES CHRISTMAS MARKET ON THE MEWS


Jarmark świąteczny za sklepem Selfridges, Londyn


Jarmark z tyłu ekskluzywnego domu towarowego Selfridges nie robi wrażenia liczbą stoisk, ale mają one interesującą ofertę. Można tam zakupić m. in. wieńce do zawieszania na drzwiach wykonywane na miejscu, świeże choinki, ciekawe alkohole, można zjechać z wielkiej ślizgawki oraz spróbować pysznego street food z owocami morza i tradycyjnego mince pie (ciastka nadziewanego suszonymi owocami).

Jarmark świąteczny za sklepem Selfridges w Londynie

Adres: Edwards Mews, Londyn

W sezonie 2021/2022 czynny do 24.12.2021 r.


TRAFALGAR SQUARE CHRISTMAS MARKET


Jarmark świąteczny na Trafalgar Square, Londyn

Jarmark nie jest umiejscowiony na samym placu (zatem ciągle można tam pikietować, jeśli ktoś ma ochotę), tylko na podwyższeniu przy budynku The National Gallery. Oferuje standardowe opcje bożonarodzeniowego jarmarku, czyli głównie prezenty świąteczne i ciepłe jadło oraz grzane napoje.


Jarmark świąteczny na Trafalgar Square w Londynie


W sezonie 2021/2022 czynny do 4.01.2022 r.

 

Targowiska na Trafalgar Square i na Leicester Square zostały stworzone przez ten sam zespół, zatem mają podobną ofertę, jednak Leicester Square Christmas Market jest większy.

 


LEICESTER SQUARE CHRISTMAS MARKET


Jarmark świąteczny na Leicester Square, Londyn


Tymczasowy jarmark na Leicester Square  przyciąga wiele osób, dla których nawet deszcz nie jest przeszkodą. Można tam kupić ciekawe upominki, tradycyjnie ciepłe churros (południowoamerykański przysmak popularny na londyńskich jarmarkach) i świeżo smażone pancakes (grube naleśniki). Jest również pub, gdzie można napić się grzanych trunków.


Jarmark świąteczny na Leicester Square w Londynie
 

Jako, że plac Leicester Square leży na West End pośród wielu teatrów, to jego dodatkową atrakcją jest sala widowiskowa, w której odbywają się m. in. spektakle w klimacie lat 1920’. Bilety można zakupić i zarezerwować TUTAJ.


Teatr na jarmarku świątecznym Leicester Square w Londynie


W sezonie 2021/2022 czynny do 9.01.2022

 


COVENT GARDEN CHRISTMAS VILLAGE


Jarmark świąteczny na Covent Garden, Londyn


Covent Garden dawniej był targiem kwiatowym, jak wskazuje jego nazwa. Obecnie jest całorocznym targowiskiem z ciekawą ofertą rękodzieła i unikalnych przedmiotów, idealnych na oryginalne prezenty, w tym pod choinkę. W przedświątecznym czasie rozbudowuje się o dodatkowe stoiska. Jarmark obejmuje nawet ulice dochodzące do placu i tak np. stragan z pieczonymi kasztanami jadalnymi (roasted chestnuts - koniecznie spróbujcie!) znajduje się na ulicy James Street.


Jarmark świąteczny na Covent Garden w Londynie

Weekendami dodatkową atrakcją są artyści występujący na Covent Garden. Z powodu takich właśnie koncertów polecamy ten targ szczególnie. Zachwyca atmosfera tego miejsca, gdzie pomimo przedświątecznego czasu nie jest on dla odwiedzających gorączkowy (choć bywają tam tłumy), ponieważ ludzie przychodzą w to miejsce dla relaksu i potrafią zatrzymać się, by śpiewać razem z wykonawcą. Niejednokrotnie występują tam wschodzące gwiazdy teatralnego West Endu.


Leicester Square i Covent Garden znajdują się w odległości kilku minut piechotą, zatem można odwiedzić je podczas jednej wycieczki.OLD SPITALFIELDS MARKET


Old Spitalfields Market, Londyn

Na Spitalfields Market handel rozpoczął się już w XVII wieku na podstawie zezwolenia króla Karola II i swego czasu rozrósł się do głównego targu owocowo-warzywnego obok Covent Garden. Dziś jest to przeogromna hala gastronomiczno-odzieżowa.


Old Spitalfields Market w Londynie


Targowisko zostało gęsto ozdobione świątecznie, ale stoiska są takie same, jak w ciągu całego roku. Aczkolwiek asortyment Spitalfields Market przyprawia o zawrót głowy. Jest tam np. sztuka sprzedawana przez samych artystów, biżuteria rękodzielnicza, ciekawa odzież (swetry z alpaki, szale z kaszmiru i z nadrukami znanych obrazów, ubrania szyte w pracowni krawieckiej, koszulki i bluzy ze specjalnie projektowanymi grafikami), dania np. z Etiopii czy ze Sri Lanki. Niestety, trudno znaleźć tam grzane wino, które jest standardem na zimowych jarmarkach. Jednak powierzchnia targowiska jest tak wielka, że wewnątrz znajdują się wydzielone sklepy, a także bary, w których można ugasić pragnienie.

Spitalfields Market znajduje się na East End, czyli po wschodniej stronie City of London (najbliższa stacja metra to Liverpool Street).

Czynny jest codziennie do wczesnego wieczora. Godziny zamknięcia oraz dodatkowe wydarzenia związane z okresem bożonarodzeniowym 2021 r. można znaleźć TUTAJ.CHRISTMAS BY THE RIVERJarmark świąteczny nad Tamizą pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge, Londyn


Wielka liczba stoisk wzdłuż południowego brzegu Tamizy pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge to nie jedyna oferta tego jarmarku, bo dodatkowym bonusem jest wspaniały widok na oświetlone obiekty na rzece i po jej drugiej stronie, jak Tower of London, wieżowce oraz okręt HMS Belfast.

Można spędzić tam naprawdę dużo czasu, ponieważ oprócz ponad 60 chatek z szeroką gamą produktów i jedzenia są domki, w których można odpocząć w towarzystwie popijając piwo lub grzany cydr.

 

Boże Narodzenie nad rzeką, czyli jarmark świąteczny nad Tamizą
pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge, Londyn


Na odcinku pomiędzy mostami, w odstępie za ciągiem straganów, idąc od Tower Bridge, natrafimy na stoiska w HAY'S GALLERIA oraz przy przystani LONDON BRIDGE CITY PIER. Nie ma na nich wielu stoisk, ale tam również można kupić upominki, posilić się i napić czegoś ciepłego.


Jedno z wejść na jarmarki świąteczne nad Tamizą
pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge, Londyn
Napis przy Hay's Galleria (od strony stacji London Bridge)
jest wyświetlany, a nie namalowany


Jarmark świąteczny w Hay's Galleria, Londyn


Jarmark świąteczny przy przystani London Bridge City Pier, Londyn

 

Miejsce: wzdłuż południowego brzegu Tamizy pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge

Czynne do 2.01.2022 r.

 

 

BOROUGH MARKET


Jarmark świąteczny na Borough Market, Londyn


Borough Market to targ całoroczny funkcjonujący w tym miejscu od końca XVIII w.

Charakteryzuje się wysoko specjalistyczną i unikalną ofertą poszczególnych stoisk, których sprzedawcy mają szeroką wiedzę na temat swojego asortymentu o wysokiej jakości. Proponują np. grzyby (w tym nietypowe), ryby i owoce morza (w tym homary z akwarium), tradycyjne octy balsamiczne (tylko oryginalne z Modeny), włoskie sery, wegańskie i bezglutenowe ciasta itp. Można też kupić tam upominki, jak mydełka tworzone ręcznie oraz posilić się i oczywiście napić grzanego wina.


Jarmark świąteczny na Borough Market w Londynie


Uwaga! Czynny jest tylko do popołudnia i każdego dnia inaczej, zatem godziny otwarcia w zimowym sezonie 2021/2022 można sprawdzić TUTAJ.

 

Borough Market znajduje się niedaleko London Bridge, zatem można wstąpić do niego idąc trasą straganów od Tower Bridge.

 


SOUTHBANK CENTRE CHRISTMAS MARKET


Southbank Centre Christmas Market - jarmark świąteczny niedaleko London Eye w LondynieOferta jarmarku zlokalizowanego przy Southbank Centre to m. in. przepyszne tosty serowe, holenderskie naleśniki, street food z kaczki, ciepłe pączki i grzany gin. Wśród stoisk jest też polskie oferujące smażoną kiełbasę w bagietce.
To tam znajdziemy dobrych wykonawców dających przechodniom spontaniczne koncerty, pięknie oświetlone nabrzeże, tak jak i nieodległe mosty oraz bliskość koła London Eye.


Southbank Centre Christmas Market - jarmark świąteczny niedaleko London Eye w Londynie


Southbank Centre oferuje również atrakcje pod dachem, o których można przeczytać TUTAJ.


Adres: przy południowym przyczółku mostu Golden Jubilee

Czynne do 02.01.2022 r.

 Stoisko sprzedające pieczone kasztany, karmelizowane jabłka i grzane wino,
Christmas market w Londynie


Oprócz wyżej wymienionych świątecznych jarmarków godnych uwagi zlokalizowanych w centralnym Londynie, inne znajdują się w niemal każdej gminie metropolii. Duże są na Greenwich i na Kingston.

Wiele jest targów weekendowych, a najłatwiej znaleźć informacje o nich na lokalnych stronach gmin (council), ośrodków kultury (community centre)parafii (parish).

 

Świąteczne jarmarki najpiękniej wyglądają po zapadnięciu zmroku! 

 

O londyńskich iluminacjach w czasie świątecznym możecie przeczytać w tym poście: Świąteczny Londyn wieczorową porą
Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku,

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!