Christmas markets - jarmarki bożonarodzeniowe w Londynie

London Christmas Markets - jarmarki bożonarodzeniowe w Londynie


Stragany na ulicach, obok świetlnych iluminacji, pojawiające się w pierwszej połowie listopada nadają miastu świąteczno-noworoczną atmosferę. Jarmarki to idealne miejsca tak na spotkania z przyjaciółmi, jak i na spokojne delektowanie się nimi w pojedynkę.

W Londynie każdy stały, całoroczny targ zostaje w tym czasie specjalnie przyozdobiony, a stoiska wzbogacają się o szerszą ofertę, taką jak ozdoby choinkowe, grzane wino (mulled wine) i bożonarodzeniowe smakołyki oraz masę pomysłów na upominki. Inne rozstawiane są tymczasowo ubarwiając Londyn i nadając mu dodatkowej magii. Można do nich wstąpić po prostu w trakcie spaceru. Jedynym płatnym jarmarkiem świątecznym od 2021 r. jest Winter Wonderland.

 


WINTER WONDERLAND


Winter Wonderland 2021/2022, Londyn
(źródło zdjęć: www.visitlondon.com)


Winter Wonderland rozstawiony na czas zimowy w Hyde Parku jest nie tyle największym jarmarkiem w Londynie, co wielkim, zimowym lunaparkiem. Oferuje najszerszy zakres rozrywek, ponieważ są tam m. in. karuzele, w tym atrakcje ekstremalne, strzelnice, lodowisko, cyrk (to wszystko dodatkowo płatne), a także bawarska sala biesiadna i niezliczona liczba stoisk ze świątecznymi upominkami.
Od 2021 roku wstęp na Winter Wonderland jest biletowany, aczkolwiek na dni od poniedziałku do czwartku na wczesne godziny bilety są darmowe. Wolne terminy można  zarezerwować i zakupić bilety TUTAJ.


Winter Wonderland 2021/2022, Londyn
(źródło zdjęcia: @plichta33 - polecany profil na Instagramie)


Adres: Hyde Park, Londyn

W sezonie 2023/24 czynny od 17.11.2023 do 01.01.2024 r.TRAFALGAR SQUARE CHRISTMAS MARKET


Jarmark świąteczny na Trafalgar Square, Londyn

Jarmark nie jest umiejscowiony na samym placu (zatem ciągle można tam pikietować, jeśli ktoś ma ochotę), tylko na podwyższeniu przy budynku The National Gallery. Oferuje standardowe opcje bożonarodzeniowego jarmarku, czyli głównie prezenty świąteczne i ciepłe jadło oraz grzane napoje.


Jarmark świąteczny na Trafalgar Square w Londynie


W sezonie 2023/24 czynny od 10.11.2023 do 02.01.2024 r.


Targowiska na Trafalgar Square i na Leicester Square zostały stworzone przez tego samego organizatora, zatem mają podobną ofertę, jednak Leicester Square Christmas Market jest większy.

 


LEICESTER SQUARE CHRISTMAS MARKET


Jarmark świąteczny na Leicester Square, Londyn


Tymczasowy jarmark na Leicester Square  przyciąga wiele osób, dla których nawet deszcz nie jest przeszkodą. Można tam kupić ciekawe upominki, tradycyjnie ciepłe churros (południowoamerykański przysmak popularny na londyńskich targach) i świeżo smażone pancakes (grube naleśniki). Jest również pub, gdzie można napić się grzanych trunków.


Jarmark świąteczny na Leicester Square w Londynie
 

Jako że plac Leicester Square leży na West End pośród wielu teatrów, to jego dodatkową atrakcją jest sala widowiskowa, w której odbywają się m. in. spektakle w klimacie lat 1920’. Więcej o przedstawieniu La Clique można przeczytać tutaj: Rewia La Clique - kabaretowy szał zmysłów.


Teatr na jarmarku świątecznym Leicester Square w Londynie


W sezonie 2023/24 czynny od 08.11.2023 do 07.01.2024 r.

 


COVENT GARDEN CHRISTMAS VILLAGE


Jarmark świąteczny na Covent Garden, Londyn


Covent Garden dawniej był targiem kwiatowym, jak wskazuje jego nazwa. Obecnie jest całorocznym targowiskiem z ciekawą ofertą rękodzieła i unikalnych przedmiotów, idealnych na oryginalne prezenty, w tym pod choinkę. W przedświątecznym czasie rozbudowuje się o dodatkowe stoiska. Jarmark obejmuje nawet ulice dochodzące do placu i tak np. stragan z pieczonymi kasztanami jadalnymi (roasted chestnuts - koniecznie spróbujcie!) znajduje się na ulicy James Street.


Jarmark świąteczny na Covent Garden w Londynie

Weekendami dodatkową atrakcją są artyści występujący na Covent Garden. Z powodu takich właśnie koncertów polecamy ten targ szczególnie. Zachwyca atmosfera tego miejsca, gdzie pomimo przedświątecznego czasu nie jest on dla odwiedzających gorączkowy (choć bywają tam tłumy), ponieważ ludzie przychodzą tam dla relaksu i potrafią zatrzymać się, by śpiewać razem z wykonawcą. Niejednokrotnie występują tam wschodzące gwiazdy teatralnego West Endu.


W sezonie 2023/24 oferta świąteczna będzie od początku listopada 2023 do 7.01.2024 r. 


Leicester Square i Covent Garden znajdują się w odległości kilku minut piechotą, zatem można odwiedzić je podczas jednej wycieczki.OLD SPITALFIELDS MARKET


Old Spitalfields Market, Londyn

Na Spitalfields Market handel rozpoczął się już w XVII wieku na podstawie zezwolenia króla Karola II i swego czasu rozrósł się do głównego targu owocowo-warzywnego obok Covent Garden. Dziś jest to przeogromna hala gastronomiczno-odzieżowa.


Old Spitalfields Market w Londynie


Targowisko jest zawsze gęsto ozdobione świątecznie, ale stoiska są takie same, jak w ciągu całego roku, a asortyment Spitalfields Market przyprawia o zawrót głowy. Jest tam np. sztuka sprzedawana przez samych artystów, biżuteria rękodzielnicza, ciekawa odzież (swetry z alpaki, szale z kaszmiru i z nadrukami znanych obrazów, ubrania szyte w pracowni krawieckiej, koszulki i bluzy ze specjalnie projektowanymi grafikami), dania np. z Etiopii czy ze Sri Lanki. Niestety, trudno znaleźć tam grzane wino, które jest standardem na zimowych jarmarkach. Jednak powierzchnia targowiska jest tak wielka, że wewnątrz znajdują się wydzielone sklepy, a także bary, w których można ugasić pragnienie.

Spitalfields Market znajduje się na East End, czyli po wschodniej stronie City of London (najbliższa stacja metra to Liverpool Street).

Czynny jest codziennie do wczesnego wieczora. Godziny zamknięcia oraz dodatkowe wydarzenia związane z okresem bożonarodzeniowym można znaleźć TUTAJ.

W sezonie 2023/24 oferta świąteczna będzie od 15.11.2023 do 24.12.2024 r.CHRISTMAS BY THE RIVERJarmark świąteczny nad Tamizą pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge, Londyn


Wielka liczba stoisk wzdłuż południowego brzegu Tamizy pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge to nie jedyna oferta tego jarmarku, bo dodatkowym bonusem jest wspaniały widok na oświetlone obiekty na rzece i po jej drugiej stronie, jak Tower of London, wieżowce w City oraz okręt HMS Belfast.

Można spędzić tam naprawdę dużo czasu, ponieważ oprócz ponad 60 chatek z szeroką gamą produktów i jedzenia są domki, w których można odpocząć popijając piwo lub grzany cydr.

 

Boże Narodzenie nad rzeką, czyli jarmark świąteczny nad Tamizą
pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge, Londyn


Na odcinku pomiędzy mostami, w odstępie za ciągiem straganów (idąc od Tower Bridge), natrafimy na stoiska w HAY'S GALLERIA oraz przy przystani LONDON BRIDGE CITY PIER. Nie ma na nich wielu stoisk, ale tam również można kupić upominki, posilić się i napić czegoś ciepłego.


Jedno z wejść na jarmarki świąteczne nad Tamizą
pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge w Londynie.
Napis przy Hay's Galleria (od strony stacji London Bridge)
jest wyświetlany, a nie namalowany.


Jarmark świąteczny w Hay's Galleria, Londyn


Jarmark świąteczny przy przystani London Bridge City Pier, Londyn

 

Miejsce: wzdłuż południowego brzegu Tamizy pomiędzy mostami Tower Bridge i London Bridge

W sezonie 2023/24 czynne od 14.11.2023 do  02.01.2024 r.

 

 

BOROUGH MARKET


Jarmark świąteczny na Borough Market, Londyn


Borough Market to targ całoroczny funkcjonujący w tym miejscu od końca XVIII w.

Charakteryzuje się specjalistyczną i unikalną ofertą poszczególnych stoisk, których sprzedawcy mają szeroką wiedzę na temat swojego asortymentu o wysokiej jakości. Proponują np. grzyby (w tym nietypowe), ryby i owoce morza (w tym homary z akwarium), tradycyjne octy balsamiczne (tylko oryginalne z Modeny), włoskie sery, wegańskie i bezglutenowe ciasta itp. Można też kupić tam upominki, jak mydełka tworzone ręcznie oraz posilić się i oczywiście napić grzanego wina.


Jarmark świąteczny na Borough Market w Londynie


Uwaga! Czynny jest tylko do popołudnia i każdego dnia inaczej, zatem godziny otwarcia w zimowym sezonie można sprawdzić TUTAJ.

W sezonie 2023/24 oferta świąteczna będzie od 28.11.2023 do 09.01.2024 r.


Borough Market znajduje się niedaleko London Bridge, zatem można wstąpić do niego idąc trasą straganów od Tower Bridge.

 


SOUTHBANK CENTRE CHRISTMAS MARKET


Southbank Centre Christmas Market - jarmark świąteczny niedaleko London Eye w LondynieOferta jarmarku zlokalizowanego przy Southbank Centre to m. in. przepyszne tosty serowe, holenderskie naleśniki, street food z kaczki, ciepłe pączki i grzany gin. Wśród stoisk jest też polskie oferujące smażoną kiełbasę w bagietce.
To tam znajdziemy dobrych wykonawców dających przechodniom spontaniczne koncerty, pięknie oświetlone nabrzeże, tak jak i nieodległe mosty oraz bliskość koła London Eye.


Southbank Centre Christmas Market - jarmark świąteczny niedaleko London Eye w Londynie


Miejsce: przy południowym przyczółku mostu Golden Jubilee

W sezonie 2023/24 czynne od 02.11.2023 do 26.12.2023 r.
Stoisko sprzedające pieczone kasztany, karmelizowane jabłka i grzane wino,
Christmas market w Londynie


Oprócz wyżej wymienionych godnych uwagi świątecznych jarmarków zlokalizowanych w centralnym Londynie, inne znajdują się w niemal każdej gminie metropolii. Duże targowiska są na Greenwich i na Kingston.

Wiele jest też targów weekendowych, a informacje o nich najłatwiej znaleźć na lokalnych stronach gmin (council), ośrodków kultury (community centre)parafii (parish).

 

Świąteczne jarmarki najpiękniej wyglądają po zapadnięciu zmroku! 

 

O londyńskich iluminacjach w czasie świątecznym możecie przeczytać w tym poście: Świąteczne światełka w Londynie - najlepsza trasa


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<kliknij w link)

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!