Hay’s Galleria – dawny dok(!) na trasie spacerowej wzdłuż Tamizy

 Wejście do Hay's Galleria w Londynie od strony Tamizy
Często przeoczana, ale ciekawa jest tablica informacyjna o historii tego miejsca.

 

HAY’S GALLERIA mieści się w Londynie przy samej rzece na południowym brzegu Tamizy, niedaleko mostu i stacji London Bridge. Jest to galeria handlowa i przyjemne miejsce odpoczynku. Choć jest to punkt, którego obejrzenie zabiera raptem chwilę, jeśli nie jest się zainteresowanym zakupami ani restauracjami, to warto tę chwilę poświęcić podczas spaceru wzdłuż południowego brzegu Tamizy.

 

Hay's Galleria, Londyn

Kiedyś budynki po obu stronach pasażu były magazynami, ale co jest najbardziej zaskakujące i wydaje się wręcz nieprawdopodobne to fakt, że przestrzeń pomiędzy nimi była… dokiem. W XIX wieku wpływały do niego statki handlowe (klipery) dostarczające np. herbatę z Indii i Chin.

 

Hay's Galleria, Londyn
To samo miejsce dawniej i dziś


W XVII w. była tam warzelnia, którą zakupił Aleksander Hay i od niego pochodzi nazwa terenu. W latach 1850’ przekształcony został w zamknięty dok, na co mógł pozwolić sobie bogaty przedsiębiorca John Humphrey Jr., który dzierżawił teren. W ten sposób zwykłe nabrzeże Hay’s Wharf otworzyło się i wpuściło wodę między budynki zmieniając się w mały basen portowy. Dopływało tam 80% suchych produktów importowanych do miasta z całego świata i przez to nazywany był spiżarnią Londynu.

 


Kliper w doku - w miejscu, gdzie obecnie jest Hay's Galleria, Londyn


Podczas II wojny światowej budynki w dużej mierze zostały zbombardowane.

W latach 1960’ następowała zmiana sposobu międzynarodowego transportu wodnego na kontenerowy, co spowodowało przeniesienie portów w dół Tamizy, czyli poza Londyn i bliżej morza.Zamknięte obecnie miejsce dawnego wpływu do doku
Hay's Galleria, Londyn


W latach 1980’ dok został przykryty, pomiędzy wyremontowanymi budynkami osiadł szklany dach, na środku stanęła ciekawa instalacja artystyczna i teren nabrał wyglądu, jakim można cieszyć się dziś. Całość jest zaliczana do zabytku II klasy.


Wejście do Hay's Galleria od strony stacji London Bridge przy Tooley Street, Londyn

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co niebywale ciekawego można zobaczyć w centralnym miejscu Hay’s Galleria.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przez Hay's Galleria przechodzi bohater książki
"Po każdej burzy świeci słońce" Magdaleny Lytek-Dehiles.
Warto zapoznać się z tą powieścią emigracyjną,
o której więcej można przeczytać TUTAJ,
a kupić można ją TUTAJ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wspomniana wyżej instalacja artystyczna to „The Navigators”, którą stworzył londyński artysta David Kemp.

Przedstawia ona statek, który jest nawiązaniem do historii tego miejsca. Statek jest godzien uwagi, bo jest po prostu niesamowity!


Instalacja artystyczna "The Navigators", Hay's Galleria, Londyn


Można na niego patrzeć i patrzeć, ponieważ zawiera w sobie dużo intrygujących szczegółów. Warto im się przyjrzeć! Przede wszystkim wiele jego elementów jest ruchomych, a działają one naprzemiennie. A to ruszają się wiosła, a to obraca się koło lub tryska woda z bocznych otworów. Instalacja jest fontanną właśnie ze względu na cyklicznie wypuszczaną z niej wodę oraz na fakt, że jest umiejscowiona w zbiorniku, do którego przechodnie wrzucają monety na znak chęci powrotu w to miejsce.


Instalacja artystyczna "The Navigators", nocą Hay's Galleria, LondynInstalacja wykonana jest w intrygującym, ciekawym i zaskakującym stylu steam punk, który przywodzi na myśl erę maszyn parowych, a zatem okresu w jakim powstał dok.

Instalację można potraktować jak ukryty skarb Londynu, ponieważ nie jest popularna w mediach i portalach społecznościowych, a jednak warta zobaczenia.

 

Instalacja artystyczna "The Navigators", Hay's Galleria, Londyn

 

Niestety, w okresie świąteczno-noworocznym nie ma możliwości jej zobaczenia, ponieważ w tym czasie jest tam ogromna choinka oraz bar i stoiska handlowe. Wtedy Hay’s Galleria oferuje przechodniom inne atrakcje i inny, ale również piękny, widok.


 Hay's Galleria w Londynie w okresie bożonarodzeniowym,
niestety wtedy bez instalacji artystycznej "The Navigators",
ale też w pięknym anturażu.


 

Widok na drugą stronę Tamizy z Hay's Galleria, Londyn


Warto polubić profil

Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij link)

gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!