Two Temple Place – wiktoriański Disneyland

Two Temple Place, Londyn


Jest to opowieść nie tylko o pięknym wnętrzu budynku Two Temple Place, ale też o związanym z nim rodzie Astor.

 

Wiktoriański Disneyland

Two Temple Place to rezydencja w Londynie zbudowana pod koniec XIX wieku przez ówcześnie jednego z najbogatszych ludzi świata, którym był Amerykanin William Waldorf Astor. Majątek rodziny wypracował jego pradziadek (a że jest to bardzo ciekawa historia, opowiadamy ją na końcu artykułu). Po śmierci ojca i odziedziczeniu fortuny, w wieku 42 lat milioner zainwestował w powstanie wielkiego hotelu w Nowym Jorku (późniejszy Waldorf Astoria) i… przeprowadził się do Anglii.

Mówi się, że powodem były obawy o porwanie jego dzieci. Dodatkowo aby nie być na widoku publicznym… sfingował własną śmierć nakazując swoim pracownikom aby zgłosili amerykańskim reporterom, że zmarł na zapalenie płuc. Podstęp został jednak odkryty i mężczyzna stał się pośmiewiskiem. To utwierdziło go o pozostaniu w Wielkiej Brytanii.

Stać go było m. in. by zakupić zamek w hrabstwie Kent i wybudować w Londynie biurowiec-cacko, jakie mu się wymarzyło. Biura z pomieszczeniami mieszkalnymi powstały przy ulicy Temple Palace numer 2.

 

Two Temple Place, Londyn

Budynek jest z białego kamienia portlandzkiego. Choć jest oryginalny, to porównując do innych posiadłości w Londynie nie wygląda wyjątkowo imponująco, ale przedsmakiem cudownych wnętrz są intrygujące i ekstrawaganckie detale umieszczone na zewnątrz. Jest to np. złoty wiatrowskaz w kształcie żaglowca Kolumba czy lampy z cherubinkami przy schodach wejściowych. Co zaskakujące – jeden z nich ma słuchawkę pierwszego modelu telefonu przy uchu – był to pierwszy dom w Londynie z tym wynalazkiem!

 

Two Temple Place, Londyn


Wewnątrz budynku zachwyt budzą mahoniowe rzeźby zajmujące korytarz oraz fryz w Wielkiej Sali. Wśród postaci można odnaleźć bohaterów książek oraz odzwierciedlenia ciekawych postaci historycznych. Są to m. in. bohaterowie powieści o Trzech Muszkieterach, powieści „Ostatni Mohikanin”, „Szkarłatnej litery”. Jest Robin Hood, Pocahontas, Machiavelli, Bismarck, Henryk VIII, Anna Boleyn, Maria Antonina.Two Temple Place, Londyn


Two Temple Place, Londyn


Two Temple Place, Londyn


Two Temple Place, Londyn


Two Temple Place, Londyn


Two Temple Place, Londyn
Na uwagę zasługują dwa piękne witraże


Informacje praktyczne

Rezydencja jest otwierana dla zwiedzających czasowo (za darmo!), jednak systematycznie odbywają się tam różne wystawy, podczas których można też obejrzeć budynek od środka, dlatego warto śledzić stronę internetową tego obiektu: https://twotempleplace.org/visit-us/.

Budynek zwiedza się w mniej niż godzinę. 


W pobliżu

Jeśli jesteście ciekawi kolejnych wrażeń, to raptem trzy minuty piechotą jest stamtąd do jedynego na świecie sklepu (a raczej sklepiku) firmowego Twinings. Można o nim przeczytać klikając w ten link: Jedyny na świecie sklep Twinings - w tym samym miejscu od 1706 roku.Two Temple Place, Londyn


Początki fortuny rodu Astor

Powróćmy do historii fortuny rodziny Astor. To jest dodatek dla ciekawskich, którzy lubią wiedzieć więcej i czytać więcej. Oto jedna z niesamowitych historii w stylu „od zera do milionera”.

Pradziadek Williama Waldorfa Astora urodził się jako Johann Jakob Astor w niemieckim miasteczku Walldorf w 1763 r. Jako młody chłopiec nie miał ani pieniędzy, ani wykształcenia, ale najwyraźniej miał marzenia i ambicje.

Najpierw pomagał w masarni ojca, ale gdy miał lat 16 przeniósł się do Londynu. Tam pracował przy produkcji instrumentów muzycznych w firmie swojego wuja i zbierał pieniądze na podróż do Ameryki. Do kraju, gdzie widział swoją przyszłość popłynął w wieku 20 lat, zaraz po wygraniu wojny z Wielką Brytanią i uzyskaniu niepodległości przez Stany Zjednoczone. Dość szybko ożenił się z córką kobiety, która wynajmowała mu pokój.


John Jacob Astor (1763-1848)
i jego żona Sarah Cox Todd (1762-1842)


Najpierw pracował u swego brata, który założył sklep mięsny w Nowym Jorku. Jak widać, chłopak miał możliwość w młodych latach przyjrzeć się prowadzeniu biznesów przez mężczyzn w jego w rodzinie. Dzięki nawiązaniu kontaktów z ludźmi sprzedającymi mięso, zaczął skupować skóry od rdzennych mieszkańców, sam je preparował i odsprzedawał z wysokim zyskiem (a jednocześnie był przedstawicielem firmy z instrumentami muzycznymi swojego wuja z Londynu). Z biegiem lat zakładał coraz większe firmy połączone ze sobą, wykupywał konkurencję i stał się monopolistą w branży futrzarskiej. Eksportował futra statkami do Europy i nawet do Azji. Przy okazji (co przyczyniło się do powiększania fortuny) przemycał opium do Chin, a później do Wielkiej Brytanii. A słusznie przewidując ciągły rozwój Nowego Jorku zaczął inwestować w nieruchomości na Manhattanie. Ależ miał nosa!

Skutkiem swoich biznesowych działań, gdy John Jacob Astor umierał w roku 1848, był najbogatszym człowiekiem Ameryki i pierwszym tam multimilionerem. A w osiągnięciu bogactwa pomogła mu jego żona (ta córka niezbyt majętnej wdowy), która okazała się mieć dobry osąd na sprawy biznesowe, często go zastępowała i pomagała w zarządzaniu firmami.

John Jacob Astor w swoim testamencie część pieniędzy zapisał na cel budowy biblioteki, która potem stała się częścią New York Public Library oraz na powstanie przytułku w jego rodzinnym mieście Walldorf.

Ku pamięci tego człowieka – Astoria to nazwa m. in. nadmorskiego miasteczka w stanie Oregon, części dzielnicy Queens w Nowym Yorku i ulicy na Manhattanie. Inne nazwy związane z nazwiskiem rodziny to wspomniany wcześniej hotel i… marka kosmetyczna Astor.


William Waldorf Astor
(1848-1919)


Potomkowie pary - mężczyźni i też kobieta zajmowali się polityką i to na bardzo wysokich stanowiskach. Ich prawnuk William Waldorf Astor, który wybudował Two Temple Place, za zasługi dla Wielkiej Brytanii podczas I wojny światowej (w tym przypadku za bardzo wysokie datki) dostał tytuł barona i później wicehrabiego, które to tytuły kolejni spadkobiercy noszą do dziś. Nie są już jednak właścicielami Two Temple Place, które należy do organizacji charytatywnej Bulldog Trust.


William Walldorf III Astor, IV Wicehrabia Astor
ur. w 1951 r,
były podsekretarz stanu ds. dziedzictwa narodowego
i były członek Izby LordówWarto polubić profil
Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij w link)
gdzie jest jeszcze więcej ciekawostek!