Londyn wieczorową porą

 

Oświetlony Londyn - południowy brzeg Tamizy z London Eye

Londyn po zmierzchu najpiękniej wygląda w okresie jesienno-zimowym. Pomimo tego, że wtedy mrok zapada już po południu, nie oznacza to, że miasto pogrąża się w ciemnościach. Wręcz przeciwnie. Już w listopadzie budynki oraz główne ulice wielu dzielnic zostają rozświetlone bajecznie kolorowymi, imponującymi iluminacjami. Będą one cieszyć oczy przechodniów maksymalnie do 5 stycznia kolejnego roku, czyli Wigilii Objawienia Pańskiego (w Polsce nazywanego świętem Trzech Króli), ponieważ w krajach anglojęzycznych panuje przeświadczenie, że pozostawienie ozdób świątecznych po tym czasie może przynieść nieszczęście.

Wspaniałym przykładem jest City of Westminster, co potwierdzają poniższe zdjęcia.


Oświetlony Londyn: Oxford Street


Oświetlony Londyn - Regent Street


Oświetlony Londyn - Regent Street


Oświetlony Londyn - Carnaby Street


Oświetlony Londyn - Ganton Street (boczna Carnaby St.)


Oświetlony Londyn - Leicester Square


Oświetlony Londyn - Mary Poppins pod świetlnym deszczem
przy Leicester SquareOświetlony Londyn - Seven Dials


Oświetlony Londyn - Covent Garden


Oświetlony Londyn - Cover Garden


Oświetlony Londyn - Strand


Piccadilly Circus nie potrzebuje żadnego dodatkowego oświetlenia, ponieważ tę rolę od ponad 100 lat spełniają wielkoformatowe reklamy.

 

Oświetlony Londyn - Picadilly Circus


London Eye jest podświetlony przez cały rok. Południowy brzeg Tamizy wygląda niesamowicie odbijając swoje światła w rzece.

Do 2022 roku 14 mostów na Tamizie w Londynie (od Albert Bridge na Chiswick do Tower Bridge) będzie oświetlonych. Obecnie realizowany jest projekt instalowania na nie iluminacji, aby zachwycały, zamiast tonąć w mroku.1

 

Oświetlony Londyn - London Eye

 

Rok 2020 przejdzie do historii jako przełomowy ze względu na koronawirusa i wywołany przez niego szeroki wachlarz zmian w życiu wielu ludzi. Dla Londynu, wcześniej masowo nawiedzanego przez turystów z całego świata, jest to okres wyciszenia. Właśnie w tym roku osoby nie przepadające za tłumami i nocnym życiem, a łaknące nurzania się w specyficznej atmosferze miasta, mają wyjątkową ku temu możliwość. Bo tłem, głębszym poziomem dla pierwszoplanowego, rozrywkowego nocnego życia Londynu jest i zawsze była jego przebogata historia, wyczuwalna tajemniczość i unikalna atmosfera miejsc. Ta warstwa sama nie wysuwa się śmiało na pierwszy plan, od setek lat będąc skromnie w ukryciu, ale jest lepiej uchwytna. Szczególnie w małych, bocznych uliczkach.

 

Londyn wieczorową porą


Londyn wieczorową porą

Londyn wieczorową porą


Londyn wieczorową porą

 

Londyn wieczorową porą


Przedstawione zdjęcia zostały wykonane wzdłuż trasy, która w całości lub częściowo może służyć jako spacerowy przewodnik po niesamowitym Londynie po zmroku. Choć mapa wskazuje 49 minut, to trzeba założyć przynajmniej dwukrotny czas na jej przejście, jeśli chce się "łapać" atmosferę i cykać zdjęcia.

Nie poleca się wycieczki głęboką nocą, jak zawsze i jak wszędzie, ze względu na bezpieczeństwo.


Mapa trasy spacerowejZapraszamy do polubienia profilu Nietypowy Londyn na Facebooku, gdzie jest jeszcze więcej ciekawostek.


-----------------------------------

Źródła informacji:

1 https://www.illuminatedriver.london/

 

Źródła fotografii:

Wszystkie zdjęcia – własne

Mapa - https://www.google.com/maps