Świąteczny Londyn wieczorową porą – trasa nr 2


 Świąteczne światełka na ulicy Piccadilly, Londyn


Rzęsiście oświetlone ulice centralnego Londynu przez światełka wiszące nad ulicą oraz przez wspaniale przyozdobione fasady domów towarowych mają działanie przyciągające na mieszkańców i turystów, ponieważ są tak efektowne, piękne i klimatyczne.

W okresie świąteczno-noworocznym wiele osób pyta o to, gdzie udać się, by zobaczyć najbardziej efektowne i najpiękniejsze londyńskie światełka.

Nietypowy Londyn proponuje dwie główne trasy. Oto jedna z nich.

 

Spacer zaczynamy przy stacji Marble Arch. Od tego punktu w kierunku wschodnim biegnie Oxford Street, najbardziej ruchliwa ulica handlowa w Europie. Nie tylko światła wiszące nad jezdnią, ale i ozdoby wejść sklepów i ich witryny nadają ulicy świąteczną atmosferę.

 

 Świątecznie oświetlona Oxford Street w 2021 r., Londyn
(źródło: www.londonist.com)


Świątecznie oświetlona Oxford Street w 2020 r., Londyn


Dom towarowy Selfridges zwraca uwagę wielkim napisem na elewacji.


Selfridges na Oxford Street, Londyn


Na Oxford Street jest wąziutkie przejście-wejście prowadzące na St Christopher Place, gdzie warto zboczyć, bo można natrafić tam na mały jarmark świąteczny. Aby nie przeoczyć tego miejsca trzeba wypatrywać kierunkowskazu umiejscowionego na chodniku lub znaleźć na mapie Gee’s Ct. Jest to właśnie alejka między ścianami budynków prowadząca do placu. Na ścianie po lewej stronie będzie można przeczytać ciekawą historię tego miejsca.


Wejście do St Christopher Pl z Oxford Street, Londyn


Powróciwszy na główną ulicę i kontynuując spacer w tym samym kierunku, po minięciu stacji metra Bond Street należy skręcić w prawo pod skosem i wejść na uliczkę South Molton Street. To na niej jest znane niebieskie oświetlenie.


Niebieskie światełka na South Molton Street, Londyn


Na końcu ulicy skręcamy w lewo i zaraz w prawo na New Bond Street. Jest to bardzo długa ulica, ciekawie oświetlona z pięknie ozdobionymi witrynami ekskluzywnych sklepów, jak Dolce Gabbana, Saint Laurent, Dior czy Tiffany, ale największą uwagę przykuwa budynek Cartier.


Świątecznie ozdobione sklepy na New Bond Street, Londyn


Świątecznie oświetlone ulice New Bond Street i Old Bond Street, Londyn


Krótki odcinek pod koniec tej długiej drogi przechodzi w Old Bond Street.

Na niej jest Royal Arcade, nad wejściem do której widnieje pierwotny napis The Arcade. Jest to jeden z kilku zadaszonych pasaży handlowych, które zawsze są pięknie udekorowane. Kolejne arkady są na Piccadilly, w którą zaraz wchodzimy. Opisane są one w artykule: Londyńskie arkady w świątecznej odsłonie.


Arkady w świątecznej odsłonie, Londyn

 

Ulica Piccadilly jest również wspaniale ozdobiona iluminacjami, a największe wrażenie sprawia sklep Fortnum & Mason, który wraz z zapadnięciem zmroku staje się wielkim kalendarzem adwentowym. Dekoracja ta pozostaje taka sama również w 2021 roku.


Świąteczne światełka na domu towarowym Fortnum & Mason, Londyn


Jeśli pójdzie się dalej ulicą mijając Fortnum & Mason, to dotrze się do Piccadilly Circus, gdzie teren oświetlają wielkoformatowe reklamy. Jest to część trasy nr 1 opisanej w artykule Świąteczny Londyn wieczorową porą - trasa nr 1. Dalej można iść do Leicester Square i Covent Garden lub w odwrotnym kierunku na niesamowitą Carnaby St i Regent Street (docelowo do stacji Oxford Circus).


Trasa nr 2


Informacje o londyńskich świątecznych jarmarkach, które spotka się na tych trasach opisane są tutaj: Christmas markets - jarmarki bożonarodzeniowe w Londynie.


Warto polubić profil
Nietypowy Londyn na Facebooku (<- kliknij w link)
gdzie pojawia się jeszcze więcej ciekawostek!